1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. 7. derecedeki memur, 3. dereceli şef kadrosuna başvurabilir mi?
7. derecedeki memur, 3. dereceli şef kadrosuna başvurabilir mi?

7. derecedeki memur, 3. dereceli şef kadrosuna başvurabilir mi?

7. derecedeki memur, 3. dereceli şef kadrosuna başvurabilir mi?

A+A-

Kurumumda "memur" olarak görev yapıyorum. Lisans mezunuyum. Toplam 11 yıl hizmetim var ve kazanılmış hak aylık derecem 7.

Kurumumca düzenlenen görevde yükselme sınavı duyurusunda yer alan 3 üncü dereceli şef kadrosuna başvurmam mümkün müdür?

CEVAP: 657 Devlet Memurları Kanunu'nun 45. maddesi şu şekildedir:

"5 inci ve daha aşağı derecelerdeki kadrolara, derece yükselmesi için gerekli nitelikleri haiz memur bulunmaması hallerinde, 36 ncı maddede belirtilen öğrenim durumları itibariyle tespit olunan yükselinebilecek dereceyi aşmamak ve karşılık gösterilecek kadro derecesi kazanılmış hak aylık derecelerinin üç üst derecesinden fazla olmamak kaydıyla, bu dereceler karşılık gösterilerek, kendi derecesi ile aynı sınıftan memur atanması mümkündür."

Bu maddede yer alan 5. ve daha aşağı derecelerden kasıt 5-15 arası derecelerdir. Bu hüküm gereğince örneğin 13. derecede lise mezunu 10. derecedeki bir memur kadrosuna atanabilir. Ancak bu kazanılmış hak sayılmaz, memur 13'e göre maaş almaya devam eder. yani buradaki atama tümüyle teknik bir atamadır.

Diğer taraftan, 657 Kanunun 68 inci maddesinin (B) bendinde ise şu hüküm yer almaktadır: "Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir. Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin; a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl, b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300'den az olanlar için en az 10 yıl, c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl, hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir..."

Buradaki hükme göre ise belirli ek göstergeli veya belirli derecelerdeki unvanlara atanabilmek için belirli yıl hizmetin olması gerekmektedir.

Görevde Yükselme Genel Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinde de, "Kurumlar, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arar. İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması esastır. Kurumlar atanılacak görevin niteliği itibariyle aranacak hizmet sürelerini, Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendi hükümlerine göre değerlendirerek kendi kurumlarında ve diğer kurumlarda geçen süreleri dikkate alarak belirler." hükmü vardır.

Bu hükümler çerçevesinde; Devlet Memurları Kanunu'nun 45 inci maddesinin, 5 inci ve daha aşağı derecelerdeki (5-15 dereceler arası) kadrolara atanmayla ilgili olduğu görülmektedir. Sizin atanma başvurusunda bulunacağınız şef kadrosu 3 üncü dereceli bir kadro olduğu için size bu Kanunun 68/B maddesi uygulanacaktır. Lisans mezunu olup, 8 yıldan fazla hizmetinizin bulunması sebebiyle, mevzuatta şef kadrosu için aranan diğer şartları taşımanız kaydıyla, şef kadrosuna başvurmanıza engel bir durum yoktur.

Memurlar.net

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.