1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Açığa Alınan Öğretmen Hazırlık Ödeneği Alabilir Mi?
Açığa Alınan Öğretmen Hazırlık Ödeneği Alabilir Mi?

Açığa Alınan Öğretmen Hazırlık Ödeneği Alabilir Mi?

Açığa Alınan Öğretmen Hazırlık Ödeneği Alabilir Mi? Görevden uzaklaştırılan öğretmenler, görevlerine iade edildikleri aya bağlı olarak, öğretim yılına hazırlık ödeneğini eksik alacak.

A+A-

Fakat görevden uzaklaştırılan öğretmenler öğretim yılına hazırlık ödeneğini eksik alacaklardır.

 

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği, 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesine göre ödenmektedir. Bu madde şu şekildedir:

Şöyle ki;

 

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği, 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesine göre ödenmektedir. Bu madde şu şekildedir:

 

"Ek Madde 32 - Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil (...) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere veöğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz."

Diğer taraftan, toplu sözleşme ile, ödenecek olan hazırlık ödeneği miktarı 2016 yılı için 1000 lira olarak belirlenmiştir. Ve Milli Eğitim Bakanı tarafından, 5 Eylül'den itibaren 1000 liraların öğretmenlerin hesabına yatırılmasını istemiştir.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, Eylül'de işe başlayan ile Ekim'de başlayan farklı farklı miktarda verilmektedir. Bu ödeme farklılığı ise 2016 yılı Bütçe Kanununun (K) Cetvelinin "IV-Diğer Ödemeler Kısmının" 3. maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde şu şekildedir:

"3- 657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır."

2015-2016 eğitim öğretim dönemi, 19 Eylül'de başlamıştır. Bu nedenle Eylül ayında göreve başlayan öğretmen, hazırlık ödeneğini tam alacaktır. Ekim'de başlayacak olan ise yüzde 25 eksik alacaktır. Şubat ayında atanan aday öğretmenler ise yüzde 50 eksik alacaktır.

Açığa alınmış öğretmenlerin Eylülden sonra göreve başlatılmaları halinde bu öğretmenlere 750 TL eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilecektir.

Şubat ayında atanan aday öğretmenlere 500 TL eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilecektir.

Ahmet KANDEMİR

www.memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.