1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Açık lise sınavlarında ek ders ücreti mi ödenecek?
Açık lise sınavlarında ek ders ücreti mi ödenecek?

Açık lise sınavlarında ek ders ücreti mi ödenecek?

Açık lise ve ortaokul sınavlarında ek ders ücreti değil sınav ücreti ödenmelidir

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, 2-3 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 1. Dönem Sınavı ile Açık Öğretim Ortaokulu 2015-2016 1. Dönem Sınavı’nda görev alanlara, ek ders ücreti değil, 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenmesi gerektiğini hatırlattık.

Adı geçen sınavlara ilişkin olarak MEBBİS sınav işlemleri modülünde söz konusu sınavlarda görev alacaklara ödenecek sınav görev ücreti türünün “ek ders karşılığı” olarak gösterildiği görülmüş; sınavlarda görev alacak olanlara da sınav görevi karşılığı 5 saat ek ders ücreti ödeneceğinin ifade edildiği bilgisi verilmiştir. Ancak toplu sözleşme kazanımlarımız arasında yer alan “Milli Eğitim Bakanlığınca hafta sonu yapılan merkezi sınavlarda görev alanlara ödenecek sınav ücretleri” başlıklı düzenlemeye göre, 2006/11350 sayılı Kararın 12. maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara, 2006/11350 sayılı Karar uyarınca herhangi bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla, 18/1/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenecektir. 2006/11350 sayılı Kararın 12. maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlar ise Bakanlığa ve diğer bakanlık ve kurumlara bağlı okullara alınacak öğrenciler ile açık öğretim kapsamında merkezî sistemle yapılan sınavlardır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığımız başvuruda, 2-3 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 1. Dönem Sınavı ile Açık Öğretim Ortaokulu 2015-2016 1. Dönem Sınavı’nda görev alanlara, ek ders ücreti değil, 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenmesi gerektiğini ifade ettik.

12-021.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.