1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Bir bakan, memurları idari izinli sayabilir mi?
Bir bakan, memurları idari izinli sayabilir mi?

Bir bakan, memurları idari izinli sayabilir mi?

657 sayılı Kanuna göre idari izin yetkisi kimdedir?

A+A-

İdari izin müessesesi 657 sayılı Kanunda yer almamaktadır.

657 sayılı Kanunda günlük çalışma saatlerinin belirlenmesiyle ilgili şu hüküm yer almaktadır:

"Madde 100 - Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tesbit olunur."

Bu hüküm aslında sadece günlük çalışma saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerinin mevsimlere göre belirlenmesi için konulmuştur.

Ancak uygulamada, belirli günlerin memurlar için izinli sayılmasında, bu hükme dayanılmaktadır.

Diğer taraftan madde metni çok geniş yorumlanan bu şekliyle de olsa, tüm memurlar için idari izin verme yetkisi sadece Bakanlar Kurulundadır.

İzin düzenlemeler, Anayasanın 128. maddesinin ikinci fıkrasına göre sadece kanunlar ile düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda, 657 sayılı Kanunun 100. maddesinde yer alan hüküm dışında başkaca bir hüküm bulunmadığından, Milli Eğitim Bakanlığının, öğretmenler için, 14 Eylülden itibaren idari izin vermesinin, kanuni dayanağının bulunmadığını düşünüyoruz. Mevzuatımız bu konuda eksiktir. Dolaysıyla, eğitim öğretim takviminin değiştirilmesi gibi öngörülemeyen bazısorunlar için, kanuni düzenleme yapılarak, Bakanlara da idari izin için yetki verilmesinde yarar bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.