1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Çalışan öğrenci sayısı artıyor
Çalışan öğrenci sayısı artıyor

Çalışan öğrenci sayısı artıyor

Türkiye'nin aktif bir genç nüfusa sahip olması bu soruna çare üretmesini zorunlu kılıyor.10 öğrenciden 6'sı okuyorken iş buluyor

A+A-

Bunun için yapılan çalışmalardan biri de üniversiteler ile sanayi kuruluşları arasında yürütülen işbirlikleri. Dünyada 44 ülkede uygulanan üniversite-sanayi işbirliğinin kendi bünyesinde hayata geçiren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin (TOBB ETÜ) öğrencilerinden yüzde 60'ının eğitimleri sürerken iş buluyor. Bu kapsamda üniversitenin işyerleri ile uyguladığı 'ortak eğitim modeli' ile her 10 öğrenciden 6'sının daha öğrenci iken iş teklifi alıyor.

ÖĞRENCİLERİN BİR YILINI ALIR

Önümüzdeki hafta başı TOBB ETÜ'de düzenlenecek "Kariyer ve Ortak Eğitim Günleri '16"ya ilişkin değerlendirme yapan Kariyer Planlama Koordinatörü Ziya Sülünbe, dünyada 44 ülkede hayata geçirilen ve üniversite-sanayi işbirliğinin bir eğitim yöntemi olan "Ortak Eğitim Modeli"ni, 2006 yılından bu güne kadar uyguladıklarını bildirdi. Türkiye'de sadece TOBB ETÜ'de uygulanan bu modelle; öğrencilerin hazırlık dahil 5 yıllık lisan eğitiminin 1 yılını kapsayan ortak eğitim süresinde, üniversitede öğrendikleri bilgileri pratiğe dökme imkanı bulduğunu ifade eden Sülünbe "Öğrencilerimiz ile ortak eğitime gittikleri işyerleri arasındaki pozitif çalışma ortamı, başarılı sonuçlar verdi. Ortak eğitime giden öğrencilerimizin yüzde 60'i iş teklifi alıyor" dedi.

KARİYER ÖRNEKLERİ YOL GÖSTERİCİ

"Ortak Eğitim Modeli"ni, 2006 yılından bu güne kadar uyguluyorlar. Ortak Eğitim Modeli ile öğrencilerin ikinci sınıftan itibaren, mezun olana kadar 3,5'ar ay olmak üzere 3 defa, toplamda 1 yıla yakın süreyi farklı işyerlerinde iş başında uygulama yaparak geçiriyorlar. TOBB ETÜ Mezunlar Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirilecek etkinlik, üniversite öğrencileri ile Türkiye'nin önde gelen şirketlerini buluşturarak, gençlerin kariyer planlamasına, şirketlerin ise nitelikli insan gücüne ulaşmalarına ortam hazırlıyor. Etkinlikte TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanko Holding Başkanı Abdulkadir Konukoğlu öğrencilerle iş deneyimlerini, başarı hikayelerini ve kariyer yolculuğuna yönelik tavsiyelerini paylaşacaklar.

Cahit Saraçoğlu

 
Yeni Şafak
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.