1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. SENDİKA HABERLERİ

  4. Eğitim-Bir-Sen'den MEB'e Norm Kadro Uyarısı
Eğitim-Bir-Sen'den MEB'e Norm Kadro Uyarısı

Eğitim-Bir-Sen'den MEB'e Norm Kadro Uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Eylül 2016 tarihinde yayımladığı genelgeyle norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerini yapmak istemektedir. Norm kadrolar güncellenmeden söz konusu işlemin uygulanması, yeni mağduriyetlere neden olacak

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Eylül 2016 tarihinde yayımladığı genelgeyle norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerini yapmak istemektedir. Norm kadrolar güncellenmeden söz konusu işlemin uygulanması, yeni mağduriyetlere neden olacak ve öğretmen ihtiyacı olan eğitim kurumlarının sorunlarına çözüm getirmeyecektir.

2016 yılı yaz döneminde uygulanan isteğe bağlı yer değişikliği ve mazerete bağlı yer değişikliği işlemlerinin yapılmış olması ve bunun yanında çok sayıda terör örgütü mensubu öğretmenin görevden uzaklaştırılması/kamu görevinden çıkarılması nedeniyle norm kadro güncellenmesine ihtiyaç duyulduğu aşikârdır.

Nitekim Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin?Yönetmeliğin 26. maddesinde, "(1) Eğitim kurumlarının norm kadro sayılarının bu Yönetmelikte belirlenen norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde, değişikliğe konu olan eğitim kuramlarının norm kadro sayıları Bakanlığın uygun gördüğü tarihlerde yeniden belirlenir. (2) Yeni açılan eğitim kurumlan ile yeni derslik/şube açılan veya kapatılan mevcut eğitim kurumlarının norm kadrolan süre aranmaksızın belirlenir. (3) Eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmen norm kadro sayılarının azalması nedeniyle norm kadro fazlası olan yönetici ve öğretmenler hakkında, ilgili atama ve yer değiştirme mevzuatı hükümleri uygulanır" hükmü mevcut olup, Bakanlıkça norm kadro sayılarının yeniden belirlenmesinin önünde hukuki bir engel bulunmamaktadır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Bakanlığa yazılı başvuruda bulunarak, eğitim kurumlarında norm kadro sayılarının güncellenmesini, söz konusu genelgenin güncelleme sonrasında yürürlüğe konulmasını istedik. 

Bakanlığa Gönderilen Yazıyı Görüntülemek İçin Tıklayınız

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.