1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Lojmandan çıkarılan memur, yaptığı masrafların iadesini alabilir mi?
Lojmandan çıkarılan memur, yaptığı masrafların iadesini alabilir mi?

Lojmandan çıkarılan memur, yaptığı masrafların iadesini alabilir mi?

Süresinden önce kendisine tahsisli lojmandan çıkarılan memur, lojmana yaptığı masrafların iadesini talep edebilir mi?

A+A-

Devlet memurları, 5 yıl boyunca kendilerine tahsis edilen lojmanlara geçerken, lojmandaki eksiklikler için masraf yapabilmektedir.

Ancak, Yönetmelik ve tebliğlerde yapılan masrafların hangi halde talep edilebileceği tek tek düzenlenmiştir.

Örneğin Kamu Konutları Yönetmeliğinin 26. maddesi şu şekildedir:

"Konutta oturanların kurumlarının muvafakatini almadan yaptıkları onarım giderleri ödenmez."

Bu maddeye göre, idareden izin almada yapılan masraflar ödenmez.

Diğer taraftan, 339 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliğinin Ek:4 sayılı cetvelinde, konutlarda oturanlarca karşılanacak giderlerin, Ek:5 sayılı cetvelinde ise, kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacak giderlerin tek tek sayılmak suretiyle belirlendiği, aynı sayılı Tebliğin "NOT" bölümünde ise, kullanım ömrünü tamamlamış sorunlu malzemelerin kullanıcı hatasından kaynaklanmaması ve yetkili personel tarafından teknik rapor düzenlenmesi şartı ile kamu idareleri sorumluluğunda onarılıp değiştirileceğinin kurala bağlanmıştır.

Konuyla ilgili olarak, Emniyet Genel Müdürlüğünde yaşanan benzer bir olayda, Kamu Denetçiliği Kurumu da, idareden onay alınmadan yapılan onarım giderlerinin geri ödenmemesinin hukuka aykırılık teşkil etmediğine karar vermiştir. 

 
Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.