1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Taşradaki geçici görevlendirmede, 657 mi 5442 mi uygulanır?
Taşradaki geçici görevlendirmede, 657 mi 5442 mi uygulanır?

Taşradaki geçici görevlendirmede, 657 mi 5442 mi uygulanır?

İstanbul İdare Mahkemesi, belediyedeki bir memurun, Vali tarafından Yatırım Kalkınma Ajansına görevlendirmesinde önemli bir karar verdi.

A+A-

Belediyede çalışan bir memur, ihtiyaç olduğu gerekçesiyle,
- 5442 sayılı İller İdaresi Kanunun 9/G ve
- 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat Kanununun 28/A bendi gereğince,
İstanbuldaki Yatırım ve Kalkınma Ajansına görevlendirilmiştir. 
Bu kanunlara göre yapılacak bir görevlendirmede geçici görevlendirme için bir süre öngörülmemiştir.

Görevlendirilen memur, bu olayda, 657'nin kurumlar arası geçici görevlendirmeyi düzenleyen maddesinin yani ek 8. maddenin uygulanması gerektiğini belirtmişlerdir. Ek 8. maddeinin uygulanması durumunda, geçici görevlendirmenin bir süresinin olması ve memurun iznin olması gerekmektedir.

İdare ise 5442 ve 3152 sayılı Kanun hükümlerinin, 657'e göre özel kanunlar olduğu için 657'nin değil bu kanun hükümlerinin uygulanması gerektiğini belirtmiştir.

İstanbul İdare Mahkemesi yaptığı incelemede, kişi memur olduğu için 657 hükümlerinin uygulanması gerektiğini belirtmiş ve süre belirtilmediği, ayrıca memurun izni olmadığı için geçici görevlendirme işlemini iptal etmiştir.

İşte mahkeme kararı

  

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.