1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Vazgeçen aday adayı, kamu görevine geri dönebilir mi?
Vazgeçen aday adayı, kamu görevine geri dönebilir mi?

Vazgeçen aday adayı, kamu görevine geri dönebilir mi?

Bir aday adayı bugün itibariyle siyasi kararından vazgeçip dönmek isterse dönebilir mi?

A+A-

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ek 7 nci maddesinde;"Yüksek mahkeme üyeleri, hakimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile Subay ve Astsubaylar hariç olmak üzere; milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday ve aday adayı olan Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde, Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine veya kazanılmış hak aylık derecelerindeki başka bir göreve dönebilirler." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükümde yer alan düzenlemeye göre, aday adaylığı listeleri kesinleşmeden hiçbir aday adayının kamudaki görevine bir ay içinde dönmesi mümkün değildir.

Dolaysıyla, bugün itibariyle vazgeçen bir aday adayı, kamu görevine hemen geri dönemez. Adaylık listelerinin kesinleştiği 7 Nisanı beklemelidir.

Ancak bunun bir istisnası vardır. O da istisnai memuriyet kadrolarıdır. Bu bağlamda, 657 sayılı Kanunun 59. maddesinde yer alan şu kadrolardan istifa edenler eğer kurumları da uygun görürse, 7 Nisanı beklemeden görevlerine geri dönebilirler. DPB görüşü için tıklayın.

İşte o istisnayı içeren İstisnai kadrolar:

  • Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği memurlukları,
  • Bakan Yardımcılıkları,
  • Başbakan Başmüşaviri,
  • Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, I.Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı ve Müşavir Avukat kadrolarına,
  • Toplu Konut İdaresi Başkanlığına ait Başkan, Başkan Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı, Uzman, Uzman Yardımcısı, Müşavir Avukat ve Şube Müdürleri (Uzman),
  • Başbakan Müşavirliklerine,
  • Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Başkan, Başkan Yardımcısı, Başkanlık Müşaviri, Daire Başkanı, Proje Grup Başkanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine
  • Başbakanlık ve Bakanlık Müşavirlikleriyle Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliklerine, Başbakanlık Basın Müşavirliğine, Türkiye İstatistik Kurumu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine,
  • Avrupa Birliği Bakanlığı Başkanlıklarına (İdari Hizmetler Başkanlığı hariç),
  • Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı, Başkanlık Müşaviri, Basın Müşaviri ve Hukuk Müşaviri,
  • Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine,
  • Bakanlar Kurulu Sekreterliğine,
  • Özel Kalem Müdürlüklerine,
  • Valiliklere,
  • Büyükelçiliklere, Elçiliklere, Daimi Temsilciliklere, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığına, dış kuruluşlarda çalışma müşavirlikleri nezdinde görevlendirilecek sendika uzmanlıklarına,
  • Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliklerine, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri (4 adet), Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri,
  • Milli İstihbarat Teşkilatı memurluklarına,
  • Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Müşavirliklerine, Hukuk Müşavirliğine ve Genel Sekreter Sekreterliğine,
  • Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ve Başkanlık Müşavirliğine,
  • Anayasa Mahkemesi Basın Müşavirliğine,
Memurlar.Net - Özel
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.