1 derece ile ilgili kanun teklifi verildi

1 derece ile ilgili kanun teklifi verildi

Uzun süredir memurlar kendilerine söz verilen ve bir çok sendika tarafından da Hükümet nezdinde dile getirilen Bir Derece verilmesi düzenlemesi için bekliyorlardı.

Uzun süredir memurlar kendilerine söz verilen ve bir çok sendika tarafından da Hükümet nezdinde dile getirilen Bir Derece verilmesi düzenlemesi için bekliyorlardı. Nitekim beklenen hareket Meclis'ten geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli AĞBABA tarafından Memurlar ve diğer kamu görevlilerine bir derece verilmesi için Kanun Teklifi verildi. Milyonlarca Memur ve Kamu görevlisinin bu beklentisine Meclis'in artık duyarsız kalmaması ve gerekli düzenlemenin yapılması içinharekete geçmesi gerektiği düşünülmektedir. Hazırlanan kanun teklifinde ;

5289 Sayılı Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur.

15 Ocak 2005 tarihine kadar göreve başlayan memurlar ve diğer kamu görevlilerine bir derece verilmiştir. Dolayısıyla 15 Ocak 2005 tarihinden sonra göreve başlayan memurlar ve diğer kamu görevlileri bir derece uygulamasından yararlanmamıştır Bu durum Anayasada yer alan eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Bu Kanun teklifi ile memur ve diğer kamu görevlilerinden bir derece hakkından daha önce yararlanmamış olanlara bir derece verilerek eşitsizlik giderilmekte ve daha sonra göreve başlayacak olanlara da bir derece verilmesi düzenlenmektedir.

 

SGK Rehberi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.