1 Milyon Aileye Her Ay 1000 Lira

1 Milyon Aileye Her Ay 1000 Lira

Disk Genel Başkanı Beko: 1 milyon aileye aylık 1000 lira yardım yapılsın

TÜRKİYE Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye'de açlık ve sefalet içinde yaşayan 1 milyon aileye aylık 1000'er lira yardımda bulunulması çağrısı yaptı.

 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Antalya'da Devrimci Turizm İşçileri Sendikası'nın genel kurul toplantısına katıldı. Divan başkanlığına seçilen Genel Başkan Kani Beko, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ilişkin eleştirilerde bulundu. 'Devletin itibarı' denilerek 5 milyar liraya saray yapılmasını doğru bulmadıklarını anlatan Beko, "Türkiye'de milyonlarca işsiz insan sokaklarda, kahve köşelerinde otururken, 400 bine yakın atama bekleyen öğretmen kardeşimden 50'ye yakını 'atama yapılmadı' diye intihar ederken, 3 milyona yakın insanımız akşam başını yastığa koyduğunda aç yatarken, açlık sınırı altında milyonlarca işçi çalışırken, kaçak sarayla itibar olmaz. Yani, açlığın, sefaletin, işsizliğin kol gezdiği bir ülkede 5 milyarın üzerinde maliyeti olan bir kaçak saray bizim için çok lükstür. Bu bizim için bir itibar değil. Eğer siz bir itibar arıyorsanız, itibardan kastınız kaçak saraylarsa bizim itibarımız kaçak saraylar değil" dedi.

 

'YENİ TÜRKİYE' ELEŞTİRİSİ

 

Hükümetin 'Yeni Türkiye' söylemlerini de eleştiren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, iç güvenlik reform paketi diye takdim edilen paketin mevcut haliyle çıkması halinde sokakta hak arayan, demokratik haklarını kullanan herkesin şüpheli olarak gözaltına alınıp cezaevine konulabileceğini öne sürdü. Türkiye'de adı belli olmayan bir sıkı yönetim ilan edilmek istendiğini savunan Beko, "Savcılar sorgulamadan, talimat vermeden polisler rahat bir şekilde sorgulayıp, gözaltına alıp, belki de cezaevine koyacak. Üzülerek söylüyorum, Türkiye'nin bir polis devleti olması yolunda çalışmalar var" diye konuştu.

 

'İŞÇİNİN PARASIYLA YOL YAPIP KURDELE KESİYORLAR'

 

Ulusal İstihdam Stratejisi paketinin meclisten geçmesi halinde ilerleyen yıllarda emekliliğin hayal olacağını savunan Beko, Maliye Bakanlığı'nın kıdem tazimatından vergi almak istediğini de kaydetti. İşçinin kıdem tazminatına el atılmak istendiğini vurgulayan Beko, "Ulusal Kurtuluş Savaşı verildiği günden bu yana bu topraklarda bizim kale dediğimiz, demiryolları, kara yolları, hava yolları, tekel fabrikaları, şeker fabrikaları, Sümerbanklar arsa fiyatına yandaşlara satıldı. Şimdi kasada çok fazla para yok. Bir de işsizlik fonumuz var. Bu fondan 15 milyara yakın parayı karayollarına aktardılar. İşsizlik fonundaki paraları duble yolların yapımı için harcayıp kurdele kesiyorlar" diye konuştu.

 

'AİLE YARDIMI YAPILMALI'

 

Türkiye'de yoksulluk içinde yaşayan 1 milyon aile bulunduğunu da belirten Kani Beko, bu ailelere her ay 1000 lira yardım yapılması çağrısında bulundu. Avrupa'da aile yardımı yapılmayan tek ülkenin Türkiye olduğuna işaret eden Kani Beko, şöyle dedi:

 

"Türkiye'de 1 milyon aile, 300- 400 lirayla evini geçindiriyor. Bazıları 3- 4 çocuk bakıyor. Çeşitli fonlardan paralar veriliyor. Oysa hesap ortada. Türkiye'de çok zor koşullarda, açlığın, sefaletin hüküm sürdüğü bir ortamda bu ailelere yapılacak olan, her ay hesaplarına 1000'er lira para gönderilse, yılda 12 milyar lira eder. 12 milyar lirayı bütçeden ayırıp yoksullara yatırsak, bunların makarnalara, kömürlere boyun eğmeden onurlu şekilde yaşamalarına katkıda bulunulur. Hesap ortada."

SGKREHBERİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.