10 bin lira maaşa Bakan Elvan dur dedi!

10 bin lira maaşa Bakan Elvan dur dedi!

Sayıştay, TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyelerine 10'ar bin TL maaş verilmesini mevzuata aykırı buldu. Ödenen yüksek ücret, Ulaştırma Bakanı'na takıldı. Elvan, 3 yıldır onay bekleyen raporu gereğinin yapılması için TÜRKSAT'a gönderdi. Fazla ödemeler yasal faiziy

İSA SEZEN

TÜRKSAT yönetiminde maaşların düşürülmesini öngören, ancak 3 yıldır Ulaştırma Bakanı'nın masasında bekleyen Teftiş Kurulu raporunu, Bakan Lütfi Elvan onaylayarak gereğinin yapılması için kuruma gönderdi. Bu doğrultuda yönetim kurulu üyelerine, diğer kamu kurumlarındaki kadar maaş verilecek. YPK kararıyla 2013'te kamu işletmelerinin yönetim kurulu üyelerine aylık 1.983 lira ödendi. Ayrıca yılda iki maaş ek ödeme yapıldı.

Sayıştay'ın TÜRKSAT'taki yüksek maaşlarını mevzuata aykırı olduğuna dair uyarıları üzerine Ulaştırma Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun hazırladığı rapor 3 yıldır Bakan'ın masasında onay için bekliyordu. Binali Yıldırım'dan koltuğu devralan Bakan Lütfi Elvan geçtiğimiz mayıs ayında söz konusu raporu onaylayarak gereğinin yapılması için TÜRKSAT'a gönderdi. Raporda yönetim kurulu üyelerine ödenen ücretin mevzuata aykırı olduğu belirtilerek, 2005'ten şimdiye kadar yapılan fazla ödemelerin yasal faiziyle birlikte yönetim ve denetim kurulu üyeliği yapanlardan geri alınması istendi.

Kamu payının yüzde 50'nin üzerinde olduğu işletmelerin yönetim kurulu başkan ve üyelerine ödenecek ücret her yıl Yüksek Planlama Kurulu (YPK) tarafından belirleniyor. YPK kararıyla 2013 yılı için kamu işletmelerinin yönetim kurulu başkan ve üyelerine aylık 1983 lira ödendi. Ayrıca 15 Ocak ve 15 Temmuz'da birer aylık ücret ek ödeme yapılıyor. Aynı yıl TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyelerine ise ikramiyeler dahil toplam 991 bin lira ödeme yapıldı. Bu rakam 8 üyeye bölündüğünde üye başına ödenen aylık ücret ise 10 bin lirayı buldu. Bir önceki yıl yani 2012'de TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyelerinin her birine üç ikramiye dahil 7 bin 436'şar lira aylık ödeme yapılmıştı.

Maaşlar diğer kurumların 3-4 katı

Sayıştay'ın 2013 TÜRKSAT denetim raporunda kamu kurumlarının yönetim kademesindekilere yapılan fahiş ödemeler yoluyla devletin nasıl zarara uğratıldığı çarpıcı bir şekilde ortaya konuldu. Rapora göre 2005'te Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'nin ilk genel kurulunda kamuda herhangi bir görevi olmayan yönetim kurulu üyelerine Yüksek Planlama Kurulu'nun belirlediği miktarın 4 katı, kamu görevi olan üyelere ise 3 katı daha fazla net ücret ödenmesi kararlaştırıldı. Sayıştay, 2007'deki denetim raporunda bu durumun mevzuata aykırı olduğunu belirterek TÜRKSAT'tan Yönetim Kurulu üye maaşlarının düşürülmesini istedi. TÜRKSAT'ın bu uyarıyı dikkate almaması üzerine Sayıştay, 2008'de özel inceleme raporunu Başbakanlık Hukuk Müşavirliği'ne gönderdi. Ancak Başbakanlık konuyla ilgili ne inceleme yaptı ne de görüş verdi. Sayıştay, 2009'da yine özel inceleme raporu hazırlayarak bunu Ulaştırma Bakanlığı Teftiş Kurulu'na gönderdi. Kurul, inceleme raporunu onay için 2011 Kasım'da Ulaştırma Bakan'ına sundu. TÜRKSAT yönetim kurulu üyeleri yıllarca yüksek ücret aldı. Öyle ki 2012'de ikramiyelerle birlikte her bir üye aylık 7 bin 436'şar lira ücret aldı. 2013'te ise Yönetim Kurulu üyelerine toplam 991 bin lira ödendi. Üye başına düşen aylık maaş 10 bin liraya yaklaştı.

Zaman

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.