1. HABERLER

  2. İLAN

  3. SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIMLARI

  4. 10 bin polis alımında, 30 yaş şartı, değişebilir mi?
10 bin polis alımında, 30 yaş şartı, değişebilir mi?

10 bin polis alımında, 30 yaş şartı, değişebilir mi?

10 bin polis alımına dair kılavuzda, yaş şartına ilişkin olarak şu açıklama yer almıştır:

A+A-

10 bin polis alımına dair kılavuzda, yaş şartına ilişkin olarak şu açıklama yer almıştır:

"d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1987 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)"

Kılavuzda yer alan bu düzenleme, "Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliği"ne dayanmaktadır. Yönetmelik ise 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesine dayanmaktadır.

Kanunda yer alan yaş hükmü bugüne kadar 3 kez değişmiştir. 2005 yılında 27, 2010 yılında 28 olarak düzenlenen yaş şartı 2015 yılında "sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan" olarak değiştirilmiştir.

Yani 30 yaş düzenlemesi daha geçen yıl yapılmış olup, bu konuda Meclisin yeni bir Kanuni düzenleme yapmasını çok zor görüyoruz.

Diğer taraftan, geçen yılki tartışmalarda, özellikle çevik kuvvet polisi ihtiyacının, genç personel gerektirmesi nedeniyle, polislik için belirlenmiş olan yaş şartının daha da yukarı çekilmesinin hizmet gereklerine uygun olmadığı Emniyet Genel Müdürlüğünce ifade edilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.