İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

10 Kasım Törenleri, Ali Yalçın ve Ziya Selçuk...

Birkaç gün önce yazımızda dile getirdiğimiz 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinliklerinde nereden, nasıl zuhur ettiğine bir mana veremediğimiz fakat milletimizin en kıymetli hazinesi “imanını” zedeleyici ve yıkıcı bir tesiri olan tertemiz yavrularımıza gösteri adı altında yaptırılan ve mağara devri pagan kültürünün yansıması kabul edilecek secdeyi andıran gösterilere tepki göstermiş ve faillerine yaptırım uygulanması gerekliliğini vurgulamıştık.  Düpedüz gericilik olarak tanımlanacak bu davranışın masum gösterilmemesi gerektiği ortadaydı ve bunun bir af edersiniz ile geçiştirilemeyeceği muhakkaktı. Bu konuda ihmali ve kusuru olanların da böylesi büyük fecaati mazur görülecek de değildi.

Sayın MEMURSEN Genel Başkanı Ali YALÇIN ‘ın bu konuda ortaya koyduğu muazzam irade gerçekten takdire şayandır. Ülkemizin en büyük örgütlü gücünün Lideri olarak böylesi hayati öneme haiz bir mevzuda ne kadar hassas olduğunu verdiği tepki ile dile getirmiş ve olayın üzerine hassasiyetle gidilmesi gerekliliğini vurgulamıştır. Makul ve masum olarak görülemeyecek bu vakaya hassas bir rikkatle eğilmiş ve olayın araştırılmasını yetkililerinden talep etmiştir.  Vakanın içerisinde kendi üyelerinden öğretmenlerin de olma ihtimaline rağmen Sayın Genel Başkanın elmalar ile armutları karıştırmayışı da gözden kaçmamıştır. Evet, sendikalar üyelerinin haklarını korumak için vardır fakat bu üyelerinin her fiilini de sahiplenecekleri anlamına gelmemektedir. Kızım Fatıma bile olsa… diyen bir davanın mensuplarının da kendimizden diye suçu/suçluyu sahiplenmesi olası değildir. Sayın Genel Başkan Ali YALÇIN, meselenin bu en önemli hususiyetini göz ardı etmemiştir. Çünkü önemli olan hakikattir. Bu kadar gayret hakikati yüceltme adınadır. Sayın Genel Başkanın içinden geldiği geleneğin hakikatine sahip çıkmış olması her türlü takdiri hak eder. Çünkü derdi milletimiz, işi çocuklarımız olan her izan sahibi insan bu meselenin yıkıcı tesirinin farkındadır. Efendim, verilen vazifenin hakkını vermemiş, internetten gördüğünü kendi değer süzgecinden ve öğretmenlik bilincinden geçirmemiş, inceleme vazifesini yerine getirmemişler varsa bundan sonra daha dikkatli olmaları sağlayacak tedbirler alınması da kaçınılmaz.

Biz tüm sivil toplum örgütlerinden Genel Başkan Ali YALÇIN’ın bu meseleye verdiği tepkinin aynısını, olabiliyorsa daha kuvvetlisini vermelerini talep etmiştik. Çünkü bu bir sınırları yoklama fiilidir demiştik. Toplum bu konuda gerekli hassasiyetini ortaya koymuştur. Fakat kutlu bir mirası tevarüs etmiş, yolu hakkıyla yürümüş insanlara varis olanlardan beklenen o kuvvetli sesi kimi mecralardan duyamadık.

Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, maarif meselemiz için büyük bir şanstır. Eğitim her yerinde bulunmuş, eğitimin tüm meselelerini avucun içi gibi bilen ve bütün bunları hakkıyla yapma gücü ve yeteneğinde olan büyük bir kıymet. Milletimizin kendilerine ne çok ihtiyacı var.   Bu anma etkinliklerindeki görüntülere işin en başında olması gerektiği tepkiyi vermiş ve akabinde tedbirlere başvurmuş ve neticesinde meselenin encamına dair kamuoyunu bilgilendirmiş, hadiseyi doğru bir noktaya oturtmuştur. Evet, Sayın Bakanın kararlı ve muhkem duruşu toplumun tüm kesimleri için güven vericidir. Çünkü vatan toprağı silah ile korunur kalem ile muhafaza edilir. Vatan toprağını muhafaza edecekler öğretmenlerdir.   Öğretmenlerin işlerini yaparken daha dikkatli olmaları ve bazı mühim sınırların gözetilmesi bir kez daha hatırlatılmıştır.  Toplumumuzun binlerce yıldır damıttığı ve nesillerimizin korunması adına büyük bir ehemmiyet arz eden hassasiyetlerimizin muhafaza edilmesi hayatî önemdedir. Ne basite alınabilir ne de dikkatsizlik vb. adla geçiştirilebilir. Meselenin hakkını verenlere şükranı bir borç biliriz. Vesselam.

İbrahim Hakkı CELİS

Memurpostasi.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.