1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 10 yıl sonra gelen başörtüsü zaferi
10 yıl sonra gelen başörtüsü zaferi

10 yıl sonra gelen başörtüsü zaferi

Rabia Kırmacı, yaklaşık 10 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı.

A+A-

10 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı

Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Rabia Kırmacı, bundan on yıl  önce İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi'ne Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi almak için başvurdu. Ancak Manisa İnşaat Mühendisleri Odası tarafından tebliğ edilen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın 01.08.2006 tarihli yazısı ile Rabia Kırmacı'nın başvurusu "...belgelere yapıştırılacak fotoğrafların son altı ay içinde başı açık, sakalsız ve düzgün bir kıyafetle çekilmiş olması koşuluna" aykırı olduğu gerekçesi ile reddedildi. Başvurusu başörtülü olduğu gerekçesiyle reddedilen Rabia Kırmacı, bunun üzerine yaklaşık 10 sene sürecek hukuk mücadelesi başlattı.
 
Kırmacı, ilk olarak  Ankara 8. İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Ankara 8. İdare Mahkemesi önce davanın reddine karar verdi ancak temyiz sonucu Danıştay'ın davanın kabul edilmesine ilişkin kararından sonra  mahkeme  21.11.2013 tarihli kararı ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasının başörtülü fotoğraf ile kabul etmediği işlemin İptaline karar verdi. Bu karar üzerine İnşaat Mühendisleri Odası tarafından Rabia Kırmacı'ya Serbest İnşaat Mühendisliği belgesi verildi.  
 
Tam 7,5 yıl süren hukuk mücadelesi sonunda  Rabia Kırmacı,  başörtülü olarak Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesini aldı. Verdiği hukuk mücadelesiyle Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesini almaya hak  kazanan Rabia Kırmacı , bu süre zarfında Serbest İnşaat Mühendisliği yapamaması ve kazanç kaybı yaşadığı gerekçesiyle bu kez kazanç kaybının tazmini için Ankara 11. İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Maddi manevi tazminat kazandı
 
Ankara 11 İdare Mahkemesi 25.02.2016 tarihli kararıyla TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın  Rabia Kırmacı'ya 357.682,42  TL Maddi tazminat, 20 bin TL ise manevi tazminat olmak üzere toplam 377 Bin 682 TL tazminat ödemesine karar verdi.Bu karar ile yaklaşık on yıl süren hukuk mücadelesi sonunda davacı Rabia Kırmacı başörtülü fotoğraf ile Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi aldığı gibi, bu süreçteki çalışamamasından kaynaklı kazanç kaybı zararının da giderilmesi sağlandı. Uzmanlar, bu kararla birlikte geçmişte başörtüsü mağduru olanların maddi anlamda da mağduriyetin giderilmesi için bu kararın emsal nitelikte olacağını belirtti.
KAYNAKİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.