14 Aralık ‘tezgahını‘ savcılık boşa çıkardı

14 Aralık ‘tezgahını‘ savcılık boşa çıkardı

Soruşturma savcıları, 'Medya binasına baskın yapıldı', 'Basına sansür' söylemlerinin önüne geçmek için büyük özen gösterdi.

Kumpas soruşturması sonrası derin örgüt, 'basına sansür' iftirasıyla algı operasyonu başlattı. Ancak kara propagandaya karşı savcılığın eylem planı devredeydi. Mahkeme kararına rağmen binalarda arama yapılmadı. Üç savcının Emniyet'te ifade almasıyla zaman kazanıldı.
14 Aralık'ta düzenlenen 'Tahşiyecilere Kumpas' operasyonunda Paralel Yapı'nın medya örgütlenmesi deşifre oldu. Aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da bulunduğu isimlerin gözaltına alınmasıyla da derin örgüt uluslararası kamuoyuna yönelik 'basına sansür' sloganıyla algı operasyonu başlattı. 
EN İNCE AYRINTI BİLE DÜŞÜNÜLDÜ 

Ancak böyle bir kara propagandayı öngören İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, alışık olunmayan bir uygulamaya gitti. Özellikle 22 Temmuz’da emniyetçiler Ali Fuat Yılmazer ve Yurt Atayün'ün tutuklandığı soruşturmada avukatlar tarafından adliyede yapılan şovla Paralel Yapı, gözaltı süresinin aşılması için uğraşmıştı. Tüm bunları göz önünde bulunduran savcılık en ince ayrıntıların düşünüldüğü bir eylem planı hazırladı. Bu kapsamda, terör ve örgütlü suçlardan sorumlu İstanbul Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı’nın koordinatörlüğünde yürütülen 14 Aralık soruşmasında savcılar zaman kazanabilmek için sorgulamaları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gerçekleştirdi. 
SORGULARDA SARKMA OLMADI 

Şüphelilerin ifade işlemleri sırasında ek savcılar görevlendirildi. Böylece sorgu safhasında sarkma yaşanmadı ve zamanında gerçekleşti. Soruşturmada en dikkat çeken detaylardan biri de gözaltına alınan bütün şüphelilere polis tarafından sorgu yapılmaması oldu. Gözaltı için yasal süre olan dört günü en verimli şekilde kullanmak isteyen savcılar, şüphelilerin polis tarafından sorgulanmasına gerek görmedi. Şüpheliler emniyette direkt olarak savcıya ifade verdi. 
24 saat hassasiyeti

Şüphelilerin hak mahrumiyetini engellemeye çalışan savcılar bu konuda da çok hassas davrandı. Hakkındaki suçlamaların delil durumuna göre bazı şüpheliler ilk günden itibaren sorgulamaya başlandı. 

Ağır suçlamaların yöneltilmediği zanlıların sorguları 24 saat geçmeden tamamlandı. 
Ne arama yapıldı ne de el koyma

Soruşturma savcıları, 'Medya binasına baskın yapıldı', 'Basına sansür' söylemlerinin önüne geçmek için büyük özen gösterdi. Mahkemenin kararında Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca'nın da bulunduğu şüphelilerin ev ve işyerlerinin aranması maddesi de vardı. Zaman gazetesinde bir araya gelen örgüt yandaşları, arama halinde direniş gösterip dünyaya propaganda yapacaktı. Ancak savcılık provokasyonu öngördü, mahkeme kararına rağmen polis, Samanyolu TV ve Zaman'da hiçbir arama ve el koyma işlemi gerçekleştirmedi.

Akşam

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.