1. YAZARLAR

  2. Hacı Sarı

  3. 15 Temmuz Sonrasında “Sendikalı” Olmak
Hacı Sarı

Hacı Sarı

Hacı Sarı
Yazarın Tüm Yazıları >

15 Temmuz Sonrasında “Sendikalı” Olmak

A+A-

Sivil toplum dünyanın çoktan keşfettiği ve kullanmaya başladığı bir güç unsuru durumundadır. Artık uluslararası güçler politik ve askeri güçlerinin yanına belki onlardan da etkili sivil toplum kuruluşları ve aktivistleri eklemişlerdir. Sivil toplum çalışmaları Türkiye’de daha çok vakıflar aracılığı ile dayanışma ve yardım etme ya da dernekler aracılığı ile sosyal kaynaşma amaçlı kullanılmıştır. Eğitim, yardımlaşma, ve sosyalleşmenin ötesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları son  otuz yılda ortaya çıkmaya başlamıştır.

Hak arayan, politika üreten, idarenin ve idarecilerin hatalarını gündeme getiren, ülkeyi ve toplumu ilgilendiren konularda görüş beyan eden hatta ülkelerin politikalarının belirlenmesinde etkin olan sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları Türkiye’de büyük mücadeleler sonucunda saygın bir yer edinmiştir. Özellikle Mehmet Akif İnan’ın fikir babalığını yaptığı ve kuruluşunda liderlik ettiği Eğitim Bir Sen ve Memur Sen, halkın değerleri konusunda uyarıcı ve yönlendirici pozisyonu ile sivil mücadele alanının en etkili aktörü olmuştur.

Elbette diğer işçi ve memur sendikaları içerisinde de ülkenin geleceği ve çalışanların özlük hakları konusunda kıymetli çalımalar yapan kurumlar olmuştur. Tüm bu çalışmalar sonucunda Milli Eğitim bakanlığında sendikalılaşma oranı yüzde yetmişleri geçmiştir. Memurlara dernekler üye olma kolaylığı da sağlanınca birçok memur kendi dünya görüşü doğrultusunda faaliyet yürüten derneklere vakıflara ve diğer STK’lara üye olmuşlardır.

15 Temmuz darbe girişimi hayatın her alanında olduğu gibi örgütlenme ve sendikal çalışmalar konusunda da farklı bir tartışmayı beraberinde getirmiştir. Zira FETÖ/PYD soruşturmalarında Aktif Sen’e üye olmak FETÖ ile bağlantılı olmak için bir kıstas olarak kabul edilmiştir. Elbette tüm kamuoyu bu sendikayı kimlerin kurduğunu ve bu sendikaya kimlerin üye olduğunu bilmektedir. Aktif Sen’e üye olanların bir kısmı FETÖ’ye destek oldukları düşüncesi ile ya ihraç edilmiş ya da açığa alınmıştır.

Ülkemizin 15 Temmuz’da yaşadığı felaket basit ve kolayca unutulacak bir felaket değildir. Milletine silah sıkan, bomba atan, sıkışınca Yunanistan’a ve Batı’ya kaçan bu insanların kendileri ve destekçileri cezasız kalamaz elbette. Bu durum özellikle sendikalara üye olmanın riskli olduğu gibi bir algı ortaya çıkarmaktadır. Daha doğrusu böyle bir algı oluşturulmak istenmektedir. FETÖ soruşturmalarında hiçbir sendikaya üye olmayan, bir mücadelenin parçası olmayan memurlar, en rahat grubu oluşturmaktadır, algısı da yayılmak istenmektedir.

Hak mücadele ile alınır, yöneten ile yönetilenin refleksleri ve öncelikleri farklıdır. Siz hakkınızı aramazsanız ve ne verirlerse onunla yetinirseniz celladına gülümseyen bir tutuklu pozisyonunda sonunuzu beklersiniz. Bu durumun tüm dönemler için geçerlidir. 28 Şubat mücadelesi olmasaydı, 15 Temmuz’da sivil kuruluşlar ve halk direnişi olmasaydı akıbet şer olabilirdi.

Sendikalara ve diğer STK’lara üye olmanın risk gibi görülmesi ve gösterilmesi çok yanlış bir düşüncedir. Şayet sendikaların ve STK’ların ülkenin birliğine, istikbaline ve istiklaline hasmane bir tavrı yoksa, bu kuruluşlara üye olarak sonuna kadar destek olunmalıdır.  Batı’nın imkânlarından sonuna kadar faydalandığı bu kuruluşların Türkiye’de tehlike gibi gösterilmesi hak ve özgürlük mücadelesinin önünü kesmek demektir.

FETÖ soruşturmalarını ve süreci yöneten yetkililer de bu anlama gelecek uygulamalardan kaçınmalıdır. Sivil toplum kuruluşları ve özellikle sendikalar milletin ortak aklı ve vicdanıdır. Her dönemde bu kuruluşlar toplumsal işleyişin balans ayarları olmuşlardır.  Sendika tehlikeli değil, zihni başkalarına kiralamak tehlikelidir. Sendika risk değil, devlet millet aleyhine çalışmak risktir.

Kaynak:

istanbul escort

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum