1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 18 Mayıs'ta okullar yarım gün mü? 20 Mayıs tatil olacak mı?
18 Mayıs'ta okullar yarım gün mü? 20 Mayıs tatil olacak mı?

18 Mayıs'ta okullar yarım gün mü? 20 Mayıs tatil olacak mı?

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle okullar, üniversiteler ve resmi kurumlar tatil olacak mı? Hafta içi perşembe gününe rastlayan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla okullar tatil edilecek mi? 18 Mayıs'ta okullar yarım gün mü? 20 Mayıs'ta

A+A-

20 Mayıs'ta okullar tatil olacak mı? 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle okullar, üniversiteler ve resmi kurumlar tatil olacak mı? Perşembe gününe rastlayan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla okullar tatil edilecek mi? 18 Mayıs'ta okullar yarım gün mü? 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda tatil olacak günler.. Resmi Gazete'de yapılan açıklamaya,

"Resmi Gazete'de 07/09/2013 tarihinde ve 28758 sayı ile yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre sadece 19 Mayıs günü tatildir."

Bu yıl perşembe gününe rastlayan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla okullar, üniversiteler ve resmi kurumlar bir günlük resmi tatil yapacak. Peki 18 Mayıs yarım gün olacak mı?

18 Mayıs 2016 tarihiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan henüz bir açıklama yapılmadı. O nedenle 18 Mayıs yarım gün ya da tatil değildir. Çalışanlar mesaiye, öğrenciler ise eğitimine devam edecektir.

4 günlük tatil yapmak isteyenler için üzücü haber geldi...
20 Mayıs Cuma günü tatil değildir. Okullarda eğitim öğretime devam edilecek, çalışanlar ise mesai yapacaktır.

Önceki yıllarda 19 Mayıs'tan sonraki gün de tatil oluyordu. Aksi yönde bir açıklama yapılmadığı takdirde 20 Mayıs cuma günü okullarda eğitim öğretim devam edecek.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 

Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî bayramıdır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Tarihçe

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te "Atatürk Günü" adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir.  Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır.  20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra "Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

Kutlamalar

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.

2016 RESMİ TATİLLER

YILBAŞI

1. GÜN

01 OCAK

CUMA

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

1 GÜN

23 NİSAN

CUMARTESİ

EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ*​    1 GÜN​    01 MAYIS​    PAZAR
ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

1 GÜN

19 MAYIS

PERŞEMBE

RAMAZAN BAYRAMI AREFESi

1/2 GÜN

04 TEMMUZ

PAZARTESİ

RAMAZAN BAYRAMI

1. GÜN

05 TEMMUZ

SALI

RAMAZAN BAYRAMI

2. GÜN

06 TEMMUZ

ÇARŞAMBA

RAMAZAN BAYRAMI

3. GÜN

07 TEMMUZ

PERŞEMBE

ZAFER BAYRAMI

1 GÜN

30 AĞUSTOS

SALI

KURBAN BAYRAMI AREFESi

1/2 GÜN

11 EYLÜL

PAZAR

KURBAN BAYRAMI

1. GÜN

12 EYLÜL

PAZARTESİ

KURBAN BAYRAMI

2. GÜN

13 EYLÜL

SALI

KURBAN BAYRAMI

3. GÜN

14 EYLÜL

ÇARŞAMBA

KURBAN BAYRAMI

4. GÜN

15 EYLÜL

PERŞEMBE

CUMHURİYET BAYRAMI

1,5 GÜN

28 EKİM

29 EKİM

CUMA

CUMARTESİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.