İrfan KAŞIKÇIOĞLU

İrfan KAŞIKÇIOĞLU

1924’TEN BU GÜNE DİYANET VE DİN GÖREVLİLERİ

1924’TEN BU GÜNE DİYANET VE DİN GÖREVLİLERİ

 Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Şer'iye ve Evkaf Vekâleti'nin yerine kurulan, İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurumdur. Diyanet İşleri Başkanlığı bu gün yerine getirdiği hizmetler bakımından ülke insanımıza, dünya Müslümanları ve yeryüzünde ki  mazlumlara karşı çok önemli bir görevi ifa etmektedir”

Din; sosyal ve kültürel hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Dine ait işlerin yürütülmesi için kurumsal bir hüviyete her zaman ihtiyaç duyulur, bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumun dinî, ahlaki ve manevi değerlerini sürekli canlı tutmak amacıyla, İslâm dininin temel kaynaklarına dayalı, doğru ve güncel bilgi ile toplumu din konusunda aydınlatmak, inanç, İbadet ve ahlak esasları ile  ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek konusundaki takdire şayan çalışmaları ile ülkemizin en güzide kurumlarından birisidir.

“Din görevlisi topluma her konuda rehberlik edecek, toplumu iyiye güzele yönlendirecek, insanların hem dünya hem de ahiret hayatını müreffeh kılacak telkin ve yönlendirmeler yapacak önder demektir. Peygamber varisi, yüce Allah’ın yeryüzündeki halifesi sıfatıyla din görevlisi, topluma örnek olan  ve toplumu dizayn eden kişi demektir. Din görevlisi, Sütçü İmam gibi vatan için, bayrak için, namus için toplumun dinamiklerini kullanarak şehadet şerbeti içmeyi göze alan insan demektir”. 15 Temmuz darbe kalkışmasında milletimizin manevi önderleri olan din görevlileri bu misyonlarını en güzel şekilde yerine getirmişlerdir “Milli iradeyi, demokrasimizi, milletimizin hukukunu korumak için üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapmışlardır.  Özgürlüğümüzün sembolü olan minarelerden  salalarla darbe kalkışmasına meydan okunmuş, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı ruhunun yeniden  oluşmasına öncülük edilmiştir” “Bugün kurum imamı, bölge imamı vb. adlarla anılan, vatanımıza ve milletimize kasteden vatan hainlerine fırsat vermememiz gerekiyor. Hatta darbeci hainlere imam denmesinden de rahatsızız. Bu ülkenin imamı olan bizler camide, mahallelerde, köyde, kasabada görevimizin başındayız. Bu darbe kalkışması bize gösterdi ki, daha çok çalışmalı, eksik yanlarımızı tamamlamalıyız. Toplum üzerinde daha etkin bir rol üstlenmemiz gerektiğinin, cemaatimiz başta olmak üzere toplumun her kesimine ulaşarak, bilgiyi doğru kaynaklardan öğretmek zorunda olduğumuzun bilincinde olmalıyız. Bizim eksik bıraktığımızı bir başkası tamamlamaya kalkınca neler olabileceğini net bir şekilde gördük”

Ülke olarak çok ciddi dönüşümlerden geçiyoruz, “ dünya çok ciddi siyasi, iktisadi, politik, askeri yenilenmelerden geçiyor. 100 yıl öncesinin şartları çerçevesinde geleceğe yürümemiz söz konusu değil. Milletimizin bekası için, din alanının bir kaos alanına dönüşmemesi için Diyanet İşleri Başkanlığı son derece stratejik bir kurumdur. Din alanını kaotik bir ortama dönüştürmek isteyen bir takım unsurlar var. Maalesef 15 Temmuz'da bunun ne kadar acıtıcı olabildiğini hep birlikte millet olarak gördük. Ama milletin feraseti, cesareti, dirayeti sayesinde bu aşıldı. Dolayısıyla din alanının bir kaosa dönüşmemesini temin edecek müessese Diyanet İşleri Başkanlığı ve din görevlileridir. Gerek kurum olarak gerekse bireysel manada din görevlileri olarak daha etkin bir rol üstlenmeliyiz”

Bilindiği gibi din görevlisi olmak masa başı memuru olmaktan çok  farklıdır. Din görevlisinden halk diğer memurlardan çok daha farklı ve daha fazla şeyler beklemektedir. Din görevlisinin (İmam-hatip ve müezzin kayyımından başlamak üzere vaiz, müftü vb...) cami içinde olduğu gibi cami dışında da sosyo-kültürel, sosyo-psikolojik hizmetleri vardır. Bu nedenle, din hizmetinin daha etkin sunulabilmesi için göreve yeni başlayacak din görevlilerine Diyanet Akademisi tarafından eğitim verilmesi çok önemlidir  “Diyanet Akademisi’nin büyük bir ihtiyaç olduğunu yıllardır dile getiriyoruz. Şükür, başkanlığımız tarafından bunun temelleri atıldı. Alt yapı çalışmaları yapıldı. Din hizmetinin kalitesinin, niteliğinin artması açısından Diyanet Akademisi’nin bir an önce uygulamaya girmesi çok önemli bir husustur. En kısa sürede başkanlığımızın Diyanet Akademisi uygulamasını yürürlüğe koymasını bekliyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yalnızca ülke içi hizmetlerde değil yurt dışı hizmetleri ile de örnek bir kurumdur. Bu güzel hizmetlerde emeği olan tüm Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarını kutluyorum. Kurumumuzun ve kurum çalışanlarımızın daha iyi şartlarda çalışabilmesi ve en güzel hizmeti sunabilmesi için kurum olarak el ele verip çalışmalarımıza devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”

 

                                                                                                                                                         İrfan KAŞIKÇIOĞLU

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.