2014/2 KPSS tercihleri, ücretli mi olacak?

2014/2 KPSS tercihleri, ücretli mi olacak?

2014/2 KPSS tercih işlemlerinde, adaylardan ücret istenecek mi?

ÖSYM, 2014 yılı KPSS başvuru kılavuzlarının her ikisinde de, KPSS tercihlerinin ücretli olacağını belirtmişti.

Lisans kılavuzundaki ifade

"Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti (10,00 TL) alınır."

Önlisans-lise kılavuzundaki ifade

"Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra Merkezimiz tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınır."

Bu kasım tercihinde ücret yok

Yukarıdaki her iki kılavuz maddesinde de yazdığı üzere ilk yerleştirmede ücret alınmayacaktır. 17-26 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan merkezi alım 2014 KPSS puanıyla yapılan ilk yerleştirmedir ve ücretsizdir. Sonraki yerleştirmelerde ise aday başına 10 TL tercih ücreti alınacaktır.

Yazar yorumu

ÖSYM'nin bu şekilde ücret alma yoluna gitmesi haksızlık ve çok yanlıştır. Çünkü;

1- Tercih yapan adayların çoğu zaten bir geliri olmayan işsiz kişilerdir. Tercih ve yerleştirme sistemi, herhangi bir masraf yapılmadan basitçe bilgisayar üzerinden işlemektedir. Durum böyleyken masraf varmış gibi para alınması haksızlıktır.

2- Adaylar sınava başvururken zaten 40 ila 160 TL arasında ücretler yatırmışlardır. ÖSYM bunlar için "masraf yaptım" dese de bir öğrencinin sınav maliyeti kesinlikle bu kadar değil.. Zaten para ile girilen sınavda tekrardan tercih için 10TL alınması yanlıştır.

3- Unutulmamalı ki internet üzerinden değil de başvuru merkezi üzerinden tercih yapanlardan zaten ücret alınmaktadır. Burada kısmen de olsa kamu görevlileri bir emek ve zahmet sarfetmektedir. Hal böyle iken online tercihte hiçbir emek yokken para alınması hangi mantığa dayanmaktadır?

4- 2010 yılında kopya skandalı yaşanmıştır. Burada ÖSYM görevlilerinin kusurlu olduğu aşikardır. Bu görevlilere hala bir yaptırım uygulanmazken sanki "ADAYLAR SUÇLUYMUŞ GİBİ" başvuru ücretlerinin fırlaması ve tercihlerden 10 TL alınacak olması hiçbir kamu yararına yakışmamaktadır.

5- 2010 kopya olayları sonrasında ÖSYM'de yeni güvenlik tedbirleri alınmıştır. Bir çok makine, yeni yazılım ve yeni sistem alımı yapılmıştır. Adaylar "nolur lütfen bize KPSS yapın, bizi sınava alın bu bizim en büyük arzumuz" dediler mi ki, ÖSYM bu sistem masraflarını adaylara yıkmaktadır.

6- Kopya skandalını biliyoruz. Makineler ve bilgisayarlar kendi kendilerine bazı eşlere email atarak "size bir hediyem var" başlığı ile soruları yollamaz. Bunu yollayan yine bir insan unsurudur. ÖSYM personelinin "kamu yararını sağlamak ve helalinden maaş almak" amacıyla girdikleri bir kamu kurumunda yaptığı yanlışların faturası niye adaylara kesiliyor?

7- ÖSYM "bizim personelimizde sıkıntı yok bu bir iftiradır" diyemez. O zaman niye bir çok personelin görevine son verildi veya başka kurumlara gönderildiler. Bunların yerine yenileri geldi. Adaylar bu yeni personelin mi maaşını ödemek için böyle gereksiz ücretler ödemek zorunda kalmaktadır?

Sonuç olarak, YÖK Başkanı değişmiştir. Yeni Başkana görevinde hayırlı başarılar dileyerek bu sorunları gidermesini ve tez elden bu konuda tedbir alınmasını talep ediyoruz.

Kutay Seymen ARIKAN
kutay@memurlar.net

www.memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.