1. HABERLER

  2. SINAVLAR

  3. KPSS

  4. 2015 KPSS Haziran Ataması Memur Alım Süreci Nasıl İşleyecek?
2015 KPSS Haziran Ataması Memur Alım Süreci Nasıl İşleyecek?

2015 KPSS Haziran Ataması Memur Alım Süreci Nasıl İşleyecek?

2015 KPSS Haziran Ataması Memur Alım Süreci Nasıl İşleyecek?

A+A-

2014 KPSS'ye giren adaylar tarafından büyük bir heyecanla beklenen Haziran 2015 atamasına sayılı günler kaldı. 2015 yılının ilk merkezi atamasında süreç nasıl işleyecek ve kadroların belirlenmesi nasıl olacak? 

 İlk olarak kurumlar ihtiyaç duyduğu personel sayısını DPB'ye bildirecek

Atama sürecinin ilk aşamasında tüm kamu kurum ve kuruluşları 2015 yılı için belirlenen kadro sayıları çerçevesinde ihtiyacı olan personel sayısını Devlet Personel Başkanlığı'na bildirecek. DPB tüm kuruluşlardan personel taleplerini toplayacak.

Bu talepler 09 Mart- 15 Mayıs 2015 tarihleri arasında alınacak.

Taleplere Göre Oluşan Tercih Kılavuzu ÖSYM'ye gönderilecek

Devlet Personel Başkanlığı, kurumlardan gelen personel taleplerini belirledikten sonra Haziran ataması için kadrolara göre tercih kılavuzunu hazırlayıp yayımlanması için 01 Haziran 2015 tarihinde ÖSYM'ye gönderecek.

 

ÖSYM Kılavuzu Yayımlayarak Adaylardan Tercih Alacak

DPB tarafından gönderilen kadrolar ve tercih kılavuzu ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlandıktan sonra adaylardan 22 Haziran-01 Temmuz 2015 tarihleri arasında tercihler alınacak.

Atama Yapılacak Kadro Sayısı ve Eğitim Seviyelerine Göre Kontenjanlar Ne Zaman Açıklanır?

KPSS-2015/1 atamalarına ilişkin kamuya kaç memur alınacağı ve ayrılan kontenjanların dağılımı tercih kılavuzu yayımlanmadan 7-8 gün önce DPB tarafından açıklanacaktır. Büyük bir olasılıkla bu tarihte 14-15 Haziran 2015 tarihleri olacaktır.

Adaylar KPSS-2015/1 Merkezi Atamasında Sürpriz BekliyorKpsscafe.com.tr -  Birçok şeyden ödün verilerek hazırlanılan ve iş sahibi olma hedefiyle çıkılan bu yolculukta yüzbinlerce aday tek bir şey için çaba gösteriyor. Kamuda memur kadrosunda çalışarak hayatlarının en önemli noktalarından biri olan iş bulma sorunundan kurtulmak için gecesini gündüzüne katan memur adayları devletten tek bir şey istiyor. Merkezi atamalarda kamuya alınacak personel sayısının düşürülmemesi ve pekçok personel alımının merkezi atamalar ile yapılması.

Neden Merkezi Atama?

Hiç şüphesiz bu soruya verilecek tek cevap adaletli, kimsenin hakkının yenmediği bir sistem olduğu gerçeğidir. Yüksek puan alanın atandığı sadece tek koşul olarak puan sıralamasının yapıldığı Merkezi Atamalar kamuda adam kayırma, torpil gibi tüm istisnaların önüne geçmekte ve tam anlamıyla olması gereken sistemi yaratmaktadır.

Aday sayısı sürekli artıyor, alımlar ise düşüyor

KPSS'ye her yıl başvuran ve sınava giren sayısı hızla artarken kamuya merkezi atamalarla alınan personel sayısıda tam tersine azalmaktadır. Açıktan atamayla bazı kadrolara alımların yapılması KPSS şartının olmadığı istisnai alımlar vicdanları yaralamakta ve gençlerin ileriye dönük umutlarını yıkmaktadır. 2015 yılının ilk memur atamasında adaylar son yılların aksine açıklanacak sayıyla alım yapılacak personel sayısının dişe dokunur olmasını bekliyor.

Yıllar geçtikçe personel alımlarında yaşanan azalma Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanan rakamlara yansımıştır. İlgili haberimize ulaşmak için tıklayınız

Kontenjanlar hayal kırıklığı yaşatmamalıdır

Haziran ayında yapılacak merkezi atamada beklentiler kadro sayısının yüksek tutulmasıdır. Özellikle atamalarda büyük önem taşıyan 2001, 3001 ve 4001 kadrolarına yüksek kontenjanlar ayrılması bölümlerinden yeterince alım olmayan adaylar için çok önemlidir.

kpsscafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.