1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. 2016 İşsizlik Maaşı hesaplama | İşsizlik Maaşı ne kadar | İşsizlik Sigortası alma şartları nelerdir?
2016 İşsizlik Maaşı hesaplama | İşsizlik Maaşı ne kadar | İşsizlik Sigortası alma şartları nelerdir?

2016 İşsizlik Maaşı hesaplama | İşsizlik Maaşı ne kadar | İşsizlik Sigortası alma şartları nelerdir?

2016 İşsizlik Maaşı hesaplama nasıl yapılır? Yeni yıl ile birlikte işsizlik maaşı ne kadar oldu? Merak ettiğiniz İşsizlik Maaşı ve işlemler hakkında tüm detaylar haberimizde. Genç nüfusa hitap eden işsizlik sorunu giderek azalsa da, bazı vatandaşlar için

A+A-

2016 İşsizlik Maaşı hesaplama nasıl yapılır? Yeni yıl ile birlikte işsizlik maaşı ne kadar oldu? Merak ettiğiniz İşsizlik Maaşı ve işlemler hakkında tüm detaylar haberimizde. Genç nüfusa hitap eden işsizlik sorunu giderek azalsa da, bazı vatandaşlar için ciddi bir sorun. Peki İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır? İşsizlik Maaşı alma başvuru ayrıntıları ve ayrıntılar haberimizde...

2016 yılı kapsamı içerisinde İşsizlik maaşı hesaplaması haberimizde. 2016 İşsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı nasıl alınır? Vatandaşların merak ettiği bu soruların yanıtını sizler için haberimizde derledik. Ülkemizde merak edilen en önemli konulardan biri de işsizlik maaşları ile ilgili oldu. İlk işsizlik ödeneği, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılmaktadır. İşte merak ettiğiniz 2016 İşsizlik Maaşı hesaplama ve yapmanız gerekn işlemler

İşsizlik maaşı 2016 yılında yapılan yeni düzenlemelerle büyük artış gösterdi. Maaş almak için İşkur'a başvuru yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Asgari ücrete bağlı olarak artan 305 TL'lik maaşlar için bazı kriterler bulunuyor.

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA
İşsizlik maaşının çalıştığınız kurumda aldığınız son 4 aylık maaşın oranına göre hesaplanır. İşsizlik maaşının miktarı günlük son 4 ayda aldığınız maaşın brüt miktarının yüzde 40 kadarı hesaplanarak takdim edilir. Bu aşamdan sonra maaşınızın yüzde 40'ı asgari ücretin yüzde 80'ini geçiyorsa alabileceğiniz miktar maksimum asgari ücretin yüzde 80'i dir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?
2016 İşsizlik maaşı almak için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartları yerine getirildiğinde ve işsizliğiniz resmileştiğinde maaşınızı alabilirsiniz. İşte İşsizlik Maaşı alma şartları;

* Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

* Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

* Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

* Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURU YAPMA
İşsizlik sigortası başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI ALANLARIN HAKLARI NELERDİR?
* İşsizlik ödeneği verilmesi,

* Genel sağlık sigortası primleri ödenmesi,

* Yeni bir iş bulma,

* Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi verilmesi, hizmetleri sağlanmaktadır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ MİKTARI NE KADAR?
2016 işsizlik maaş kademeli olarak artış göstereceği için maaşı yüksek olan kişiler en çok iki bin liraya kadar işsizlik maaşı uygulamasından fayadalanabilecek.

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçememektedir.

İlk işsizlik ödeneği ödemesi, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılmaktadır. Sigortalı işsizler, TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

2016 İşsizlik Maaşı hesaplama nasıl yapılır? Yeni yıl ile birlikte işsizlik maaşı ne kadar oldu? Merak ettiğiniz İşsizlik Maaşı ve işlemler hakkında tüm detaylar haberimizde. Genç nüfusa hitap eden işsizlik sorunu giderek azalsa da, bazı vatandaşlar için ciddi bir sorun. Peki İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.