1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. MEMURLAR

  4. 2018 Temmuz memur maaşları ne kadar olacak?
2018 Temmuz memur maaşları ne kadar olacak?

2018 Temmuz memur maaşları ne kadar olacak?

2018 Temmuz memur maaşları ne kadar olacak? Enflasyon farkı ile ek zam...

A+A-

2018 Temmuz memur maaşları ne kadar olacak? Enflasyon farkı ile ek zam...

2018 temmuz ayında memur maaşlarına yapılacak olan zam netleşmeye başladı. Toplu sözleşmede karar bağlanan yüzde 3.5'lik zam alacak memurların maaşlarına bir de enflasyon farkı ile zam gelecek. Bunun yanı sıra aile yardımına da zam beklenirken memur maaşlarının ne kadar olacağı merak konusu oldu. Peki, 2018 memur temmuz zammı ne kadar olacak?

Memurların heyecanla beklediği zam ayı temmuza sayılı günler kaldı. Geçen sene toplu sözleşmede kararlaştırılan rakama ek olarak, enflasyon farkı ve aile yardımı ile 3 kanaldan zamlanacak olan memur maaşları merak konusu oldu. Peki, geçtiğimiz Ocak ayında 6 aylık enflasyon farkı ile beraber yüzde 5,69 oranında zam alan memurlar yılın ikinci yarısında ne kadar zam görecekler?

2018 TEMMUZ'DA MEMUR NE KADAR ZAM ALACAK?

2.4 milyon memur ile 1.7 milyon memur emeklisi önümüzdeki temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merakla araştırıyorlar. Geçen yıl Toplu Sözleşme'de karara bağlanan Ocak ve Temmuz ayı memur maaşı zam oranları bu yüzdelik artışa ek olarak 6 aylık enflasyon verileri de dahil edilerek belli oluyor. 2018 Ocak ayında yüzde 1.69 enflasyon zammı ile beraber toplu sözleşmede belirlenen yüzde 4'lük oran ile net zam 5,69 olmuştu.

2018 Temmuz ayı için belirlenen zam ise yüzde 3.5 oranında oldu. Toplu sözleşme zammına ek olarak beklenen 6 aylık enflasyon oranları zamları net olarak belirleyecek. 3 kanaldan beslenecek olan memur zam oranları enflasyon farkı ile beraber bir de aile yardımının zamlanması ile artış gösterecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz'da alacak.

6 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ BEKLENİYOR

İlk 6 aylık enflasyon yüzde 7.27 çıkarsa, memurların ve memur emeklilerinin zam oranı yüzde 3.5- 3.27 olacak. Memur maaş zammının netleşmesi için Mayıs ve Haziran ayı enflasyon verileri bekleniyor. 6 aylık enflasyon verilerinin belli olması ile beraber temmuz ayı memur maaş zamları da kesin olarak belli olacak.

ENFLASYON FARKI NE KADAR OLUR?

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarına da baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta yüzde 1,62 yükseldi, yılın ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 6,39 oldu. Böylece 5 aylık dönemde, yılın ilk yarısı için maaşlara yapılan yüzde 4'lük zam oranı aşılırken, bu durum yüzde 2,39'luk enflasyon farkını ortaya çıkardı.

Temmuzda açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamının eksi 2,39 veya bu rakamdan daha düşük çıkmaması halinde memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri enflasyon farkı alacak. Haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile enflasyondan kaynaklı ortaya çıkan yüzde 2,39'luk fark maaşlara yansıtılacak.

MEMUR MAAŞLARI 3 KANALDAN ZAMLANIYOR

Toplu sözleşme, enflasyon zammı ve bunlara ek olarak aile yardımı ile zamlanacak olan memur maaşları 3 kanaldan besleniyor. 2018 Temmuz zammı yüzde 5 çıkarsa, eş yardımı 231,64 liradan 243,22 liraya yükselecek.

Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 54,28 liradan 57 liraya,

6 yaş üstü için 27,14 liradan 28,50 liraya ulaşacak.

0-6 yaş arası 2 çocuğu olana aylık 140,20 lira yerine 157,22 lira ödenecek.

Kaynak:haber7

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.