1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir?
20'lik diş ağrısına ne iyi gelir?

20'lik diş ağrısına ne iyi gelir?

20'lik dişler çok kolay çürüyebilen ve apse yapabilen dişlerdir. Bu nedenle diş hekimleri 20'lik dişlerin vakit kaybetmeden çekilmesini önerirler. Peki ağrı yapan 20'lik dişe ne iyi gelir? 20'lik diş ağrısı için ne yapılabilir? İşte 20'lik diş ağrısına iy

A+A-

20'lik dişler çok kolay çürüyebilen ve apse yapabilen dişlerdir. Bu nedenle diş hekimleri 20'lik dişlerin vakit kaybetmeden çekilmesini önerirler. Peki ağrı yapan 20'lik dişe ne iyi gelir? 20'lik diş ağrısı için ne yapılabilir? İşte 20'lik diş ağrısına iyi gelebilecek öneriler.. 

20'LİK DİŞ NE ANLAMA GELİR? 

20'lik dişler kolay çürüyebilen, iltihap veya apse yapabilen dişlerdir. Ondan dolaydır ki diş hekimlerinin % 99′u yirmilik dişlerin bir an önce çekilmesini önerirler.

Diş ağrısı, tüm ağrıların yanında en fazla sinir bozan ağrı çeşididir. Özellikle 20lik dişler hem çıkarken hem çürüdüğünde çok feci ağrı yaparlar. Yirmilik dişler insanlarda yirmili yaşlarda çıkarlar, ağızda en arkadadırlar. Bazı insanlarda yirmilik dişler çıkarken, çenede boş yer olmamasından dolayı yan, eğri şekilde damak içinde büyürler. Bu ağrılı bir süreç yaşatır.

20LİK DİŞ AĞRISI UYKUDAN BİLE UYANDIRABİLİR

Uzman hekim, bu dişi damak içerisinden ameliyatla alır ve ağrı sonlanır ancak bu en kötü senaryodur. Bu her insanda böyle olmaz, dişler ağız içinde damak üzerinde dizili şekilde dururlarken milimetrik hareketler yapabilirler, zaman içerisinde dişlerde aralanma, sıkılaşma olmasının nedeni budur. 20lik diş çıkarken dişler sıkılaşır, 20lik dişe yer açarlar, bu sırada diş çıkmaya çalışırken ateş, baş ağrısı yapar. Özellikle gece geç saatlerde sancısı çok faza hissedilir, uykudan uyandırabilir.

20 LİK DİŞ AĞRISINI MİGREN ZANNEDEBİLİRSİNİZ

Yirmilik dişin çürüdüğünü anlamak zordur. Çürüdüğü çok zor anlaşılır genellikle ağrının nedeni olarak baş ağrısı, migren gibi nedenler zannedilir ancak yirmilik diş, feci bir baş ağrısı verir, başın yarısı çene dahil ağırabilir. Hatta yirmilik diş çürüdüğünde sanki başka dişler ağrıyormuş gibi çeneye dağılan bir ağrısı vardır.

30 SANİYEDE 20 LİK DİŞ AĞRINIZDAN KURTULABİLİRSİNİZ

Diş çürükleri kalp rahatsızlıklarına neden olabildiği için dişçiye gitmeyi ihmal etmemek gerekir. Diş doktorunuz çürüyen yirmilik dişi dolgu, kanal tedavisi gibi işlemlerden geçirmeyi tercih etmeyecektir. Dişiniz çekilecektir. Ancak diş çekme operasyonu zannedildiği gibi ağrılı değildir. Dişin varolan ağrısını dahi sonlandıracak anestezi yapılır, dişçinizin profesyonelliğine bağlı olarak 30 saniye ile 1 dakika arasında dişinizden kurtulabilirsiniz.

20 LİK DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Diş ağrılarının genelinde geçici müdahale için önerilebilinecek bitki, karanfil yağıdır. Aktarlardan alınabilinecek karanfil yağı, pamuk yardımıyla ağrıyan dişin üzerine koyulabilinir, kısa sürede ağrıyı keseceği görülecektir. Ancak geçici bir çözümdür, doktorunuza gitmeyi geciktirmeyin, çünkü diş ağrıları kulak ağrısından kalp sorunlarına kadar pek çok ağrı ve hastalığın tetikçisidir.

Ayrıca sağlıklı bir ağız mutlu bir ruh hali demektir. Ağız sağlığı ve ruh sağlığı arasındaki doğrudan bağlantıyı olumlu yönde kullanmanız açısından, ağız sağlığınıza dikkat etmenizi, böylece depresyondan uzak bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

Diş ağrısı; diş çürümesi, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer sebeplerden kaynaklanır.

Diş ağrısı , neredeyse herkesin yaşamının bir veya birden fazla döneminde yakındığı bir rahatsızlıktır. Genel kanaat, diş ağrılarının basit ağrılar olduğu yönündedir ve bu sebeple dayanılmaz hale gelinceye kadar dişhekimine gitmek genellikle ertelenir. Ayrıca yine aynı kanı sebebiyle bilinçsiz ağrı kesici kullanımının ve çeşitli yöntemlerin en sık görüldüğü ağrı türlerinden biridir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.