İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

28 Şubat'a EYAD Penceresinden Bakış

Kültür dünyamızdaki çölleşmeden hepimiz müştekiyiz. Asırlardır bir medeniyet ummanı olmayı başarmış bir kavmin evlatları olarak bugün sığ göllerde yaşamaya mahkum oluşumuzun elim türküsünü hep beraber terennüm ediyoruz. Kendi dünyamıza ve değerlerimize dair  yeni bir şeyler üretememenin ızdırabı tüm sinelerde kor gibi. Ruhu besleyen ve fikir dünyasına taze kan taşıyan bütün damarların, kılcalların tıkanmış olması hepimizin en büyük kederi.  Üretemiyoruz!.. Biz bütün problemlerimizin kaynağını teknolojik geriliğimizde arıyoruz lakin değil. Biz önce ruh dünyamızda kaybolduk.  Kendi değerlerimizi yitirdik. En kedere dair tarafı ise artık bunu kanıksadık ve aramıyoruz da.

                Sivil toplum örgütlerinin yeniden toplumun merkezine oturması ve bireyleri bir fikir vahasına taşıyabilmesi çok önemli.  Her büyük gaye küçük adımların birikimiyle inşa edilebilir.  28 Şubat akşamı EYAD'ın düzenlediği ve  Dr. Necdet Subaşı'nın yönetimiyle bir hasbıhale katıldım.  Konu toplumun üzerinden paletleriyle geçen ve toplumun cismaniyetinde derin yaralar açan 28 Şubat darbesinin seneyidevriyesinde din eğitimine verdiği yıkımlardı.  Herkesin bildiği süreç bir kez daha kermelenmiş yaraları kanatarak özetlendi. Dr Necdet Bey'in bir tespiti kayda değerdi.  Artık bizim mahallenin çocukları da kendilerine dair okumalar yapmıyordu. Kimsenin kütüphanesinde 28 Şubat öncesi nesilleri besleyen düşünürlere ve kitaplarına yer açılmamıştı.  Hatta yeni bir dil geliştirilmiş eski ritüellerden dahi uzaklaşılma yoluna gidilmişti.  Akademik alanda bir kavram dili oluşturulamayışının derin hüznü bir kez daha geldi ve sinelere bir öküz misali oturdu. 28 Şubat bizim mahallede en büyük muzırını böyle bırakmıştı. Aslında en çok konuşulması gereken husus 28 Şubat'ın bizim duygu dünyamızda hangi kaleleri yıktığıydı. Aksiyoner bir Necip Fazıl, bu yolun diline taşlar döşemiş Yedi Güzel Adam çok uzakta mıydı?

                Konya vekilimiz Halil Bey'in EYAD çatısı altında insanları bir araya getirerek attığı bu küçük adımın toplumun her kesimince tekrar edilmesi ve yeniden bizim mahallenin sanatı, edebiyatı ve akademik kavram diliyle ve en önemlisi eski aksiyon ve inanış ruhuyla silkinebilmesi hepimizin muradı.

                                                                                                                                 İbrahim Hakkı CELİS

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.