1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 Döneme Takılanlar Bakan Olabilir
3 Döneme Takılanlar Bakan Olabilir

3 Döneme Takılanlar Bakan Olabilir

Davutoğlu: 3 dönem kuralına takılanlar için dışarıdan bakanlık ihtimal dışı değil

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu canlı yayında gündeme ilişkin soruları cevaplıyor. Davutoğlu, Ak Parti'deki tecrübeli isimlerin seçimlere katılmamalarının eksiklik olup olmadığı sorusuna "Bir kere yanımızdan ayrılmıyorlar, koltuklar esas ise koltuklar yan yana durur. Ama kişiler esas ise her yerde birlikte olur. Üç dönem kuralına takılanlar için dışarıdan bakanlık ihtimal dışı değil ama yeni siyasete girenlerin de önünü açmak lazım. Bu makamlara bağlı kurulmuş ilişkiler değil ki. Ne ayrılırız, ne kendimi yalnız hissederim. 3 dönemle ilgili ne senaryolar çizildi, küsülecek. 8 Nisan'da AK Parti'de kıyamet kopacak diye manşet atanlar oldu. Kıyamet koptu mu, ayrılma oldu mu, istifa oldu mu? Ahlak abidesi olarak Türk siyasetine geçtiler" diye cevap verdi.

Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Ali Babacan... Çok tecrübeli arkadaşlarınız aktif siyasetten çıkacaklar. Büyük eksiklik değil mi sizin için? Yalnız hissetmiyor musunuz? O ekip için bir oluşum olacak mı?

Bir kere yanımızdan ayrılmıyorlar, koltuklar esas ise koltuklar yan yana durur. Ama kişiler esas ise her yerde birlikte olur. Üç dönem kuralına takılanlar için dışarıdan bakanlık ihtimal dışı değil ama yeni siyasete girenlerin de önünü açmak lazım. Bu makamlara bağlı kurulmuş ilişkiler değil ki. Ne ayrılırız, ne kendimi yalnız hissederim. 3 dönemle ilgili ne senaryolar çizildi, küsülecek. 8 Nisan'da AK Parti'de kıyamet kopacak diye manşet atanlar oldu. Kıyamet koptu mu, ayrılma oldu mu, istifa oldu mu? Ahlak abidesi olarak Türk siyasetine geçtiler.

"CHP'DE İNSANLARIN NASIL SAVRULDUKLARINI GÖRDÜK"

CHP'de en ufak bir kaymanın nelere yol açtığını gördük. CHP'nin omurgasında durduğu sanılan insanların bir anda nasıl savrulduklarını gördünüz. Bunu ben insan olarak doğal görürdüm ama bizde olmadı. Olmaması bu mayanın sağlamlığını gösterir. Bir kez daha teşekkür ediyorum, 3 dönemi doldurup da bu görevi onurla devreden arkadaşlar, göreve devam edeceklerden daha fazla siyasi tarihimize geçtiler.

Bu dört yıl içinde en fazla güvendiğim, statü anlamında akil insan anlamında en yakın dostlarıma devam edeceğim. Bir mekanizma da olabilir. Önümüzdeki AK Parti kongresi var, MKYK, MYK içinde yer alırlar, ama kesinlikle süreçten düşmeyecekler.

OBJEKTİF BİR KRİTER UYGULADIK

İlk oturduğumuzda ilkeleri koyalım dedim. Akrabalık ilişkileri nereye kadar olacak diye bir şema çizdik. Objektif bir kriteri uyguladık. Bu sadece milletvekillerinin değil, belediye başkanının birbirleriyle akrabalık durumları. Güç bir grup insanın elinde dolaşmamalı. Dolaştığı zaman o grup, bir süre sonra yozlaşmaya yönelir. Ama güç ne kadar çok el değiştirirse, o ortak akıl bu şeyi tanımlar. O bakımdan yeni unsurların taze kan olarka girmesi, geleneği sürdüren eskimeyen unsurların bulunması siyasi kültürümüzü gösteriyor.

Adalet Partisi, ANAP kadrolarına, bir nesil sonra kadro kendini üretemez hale geldi. CHP zaten böyle. 70'li yıllarda ben üniversiteye giderken siyaset yapanlar şu an yapmaya devam ediyorlar. Ama siyasetin kendisini yenilemesine de izin vermek lazım.

Yeni ekonomi yönetimi... Ali Babacan'ın pozisyonu çok merak edilen bir konu

Bu çok gündeme geldiği için, niye dış politika yönetimi demiyorsunuz? Bir ülkede bir yönetim vardır. Ali Bey'e benim saygım sonsuzdur. Diyelim Eğitim Bakanı Nabi Bey'e saygım sonsuzdur. Ama ekonomi yönetimi diye ayrı bir yönetim yok. Eğitim yönetimi diye bir ayrı bir yönetim yok. Türkiye'de buna da alışması lazım. Ali Bey gerçekten kendisini kişiselleştirmeye bir şey. Bu başarı çizgisi devam eder. Yarın ben de olmayacağım başkası devam eder.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.