1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. MEMURLAR

  4. 3 grup memura giyecek yardımı verilecek
3 grup memura giyecek yardımı verilecek

3 grup memura giyecek yardımı verilecek

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personele giyecek yardımı yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

A+A-

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personele giyecek yardımı yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yönetmelikte değişiklik yapıldı. 

 

Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde 2016/8888 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan ve bugün yürürlüğe giren değişiklikler arasında; "Mübaşir" , "Arama ve Kurtarma Teknisyeni" ve "Evde Sağlık Hizmetlerinde Görevli Personel"e giyecek yardımı yapılmsı hususları da yer alıyor.

 

Yönetmelikte yapılan değişiklikler şöyle:

*Mübaşirlere, Arama ve Kurtarma Teknisyenlerine ve Evde Sağlık Hizmetlerinde Görevli Personele giyecek yardımı kapsamında ve belli sürelerde kullanım için çeşitli giyecekler verilecek. Bu personele giyecek yardımı yapılmasında, giyecek yardımının bedeli nakit olarak ödenmeyecek.

**Resmi kıyafet taşıyan bazı personele ayrıca verilen keten kumaştan bir takım yazlık elbise veya pantolon ve mont, resmi kıyafetli Mübaşirlere verilmeyecek.

 

**Evde sağlık hizmetlerinde görevli personelin herhangi bir nedenle evde sağlık hizmetleri dışında başka bir görevde görevlendirilmesi halinde, kullanma süresinin yarısından daha az süre kullanılmış ve kullanılabilir durumda olan giyecek eşyaları geri alınacak.

**Gümrük ve Ticaret Bakanlığında Dedektör Köpek Eğitmeni ve İdarecisi olarak görev yapan muhafaza amir ve memurlarına yılda (2) adet tulum verilecek.

MEMURLARA YAPILACAK GİYECEK YARDIMI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 14/9/1991 tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin ek 1 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “(20) ve (21)” ibaresi “(20), (21), (22) ve (23)” ve “(3) numaralı sırası hariç” ibaresi “(3) ve (4) numaralı sıraları hariç” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğe ekli (I) sayılı Cetvele aşağıdaki (22) ve (23) numaralı sıralar eklenmiştir.

“22 Mübaşir

Ceket1 Adet1 Yıl 
Pantolon veya Etek2 Adet1 Yıl1 Yazlık, 1 Kışlık
Gömlek2 Adet1 Yıl1 Yazlık, 1 Kışlık
Ayakkabı1 Çift1 Yıl 
İş Önlüğü1 Adet1 Yıl 
Kravat2 Adet2 Yıl 

23 Arama ve

Kurtarma

Teknisyeni

Pantolon2 Adet1 Yıl1 Yazlık, 1 Kışlık
Monl2 Adet1 Yıl1 Yazlık, 1 Kışlık
Ayakkabı1 Çift1 Yıl 
Bot1 Çift2 Yıl 
Palaska1 Adet3 YılKurtarma Palaskası
Tişört2 Adet1 YılPamuklu
Kazak1 Adet1 YılYünlü
Kep ve Bere3 Adet2 Yıl

1 Yazlık Kep,

1 Kışlık Kep, 1 Bere

Eldiven1 Adet2 YılYünlü
Parka1 Adet3 Yıl 
Yağmurluk1 Adet2 Yıl 
Tulum2 Adet2 Yıl 
İçlik2 Adet2 YılTermal
Yelek1 Adet5 YılAcil Durum İkaz Yeleği”

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğe ekli (II) sayılı Cetvelin “Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık HizmetleriSınıfı” bölümüne aşağıdaki (4) numaralı sıra eklenmiştir.

"4 Evde Sağlık Hizmetlerinde Görevli Personel

 Montgomer1 Adet 2 Yıl 1. sınıf sentetik kumaş / iç astarı polar
 Kışlık Yelek1 Adet 2 Yıl 1. sınıf sentetik kumaş / iç astarı polar
 Pantolon 2 Adet 1 YılPamuklu (1 yazlık, 1 kışlık)
 Kazak 1 Adet 1 Yıl Yün/Polyester
 Tişört 2 Adet 1 YılPamuklu (1 yazlık, 1 kışlık)
 Ayakkabı 1 Çift 1 Yıl" 

MADDE 4- Aynı Yönetmeliğe ekli "DİP NOT"un (A) bölümünün (2) numaralı sırasında yer alan “(Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışan personel ile çarşı ve mahalle bekçileri, infaz ve koruma memurları ve orman muhafaza memurları hariç)” ibaresi “(Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışan personel ile çarşı ve mahalle bekçileri, infaz ve koruma memurları, orman muhafaza memurları ve mübaşirler hariç)” şeklinde değiştirilmiş, (12) numaralı sırasına aşağıdaki fıkra ve aynı bölüme aşağıdaki (16) numaralı sıra eklenmiştir.

“Evde sağlık hizmetlerinde görevli personelin herhangi bir nedenle evde sağlık hizmetleri dışında başka bir görevde görevlendirilmesi halinde, kullanma süresinin yarısından daha az süre kullanılmış ve kullanılabilir durumda olan giyecek eşyaları geri alınır ve bu hizmetlerde kullanılmak üzere değerlendirilir. Geri alınan giyecek eşyalarının nasıl değerlendirileceği Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca belirlenir.”

“16- Gümrük ve Ticaret Bakanlığında Dedektör Köpek Eğitmeni ve İdarecisi olarak görev yapan muhafaza amir ve memurlarına yılda (2) adet tulum verilir.”

MADDE 5- Sayıştayın görüşü alınarak hazırlanan bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.