3600 Ek Gösterge Düzenlemesinin Akıbeti?

Tarım toplumundan kentli topluma geçiş sürecinin bir sonucu olarak kamusal alanda çalışan insanların sayısı sürekli artmaktadır. Kentlilik kültürünün hakim olduğu sosyolojik yapılarda, hizmet sektörü büyür ve sabit gelirli çok büyük bir kitle ortaya çıkar. 2018 yılı itibarı ile kamu kurumlarında çalışan insan sayısı iki milyonun üzerinde. Belediyeler, bağlı kuruluşlar, organik bağı olan şirketler, taşeronlarda çalışan emekçiler alt alta tozandığında çok daha büyük bir niceliksel yapı ortaya çıkmaktadır.

EK GÖSTERGE NE DEMEK?

Ek gösterge kamu çalışanlarının belli kriterleri sağlamaları halinde yaralandıkları ve emekli ikramiyeleri ve emekli maaşları üzerinde çalışan lehine kazanımlar ortaya koyan hesaplama tekniğidir.  Yani kamuda çalışan her pozisyonun bir göstergesi ya da ek göstergesi bulunmaktadır. Çalışanlar arasında çok farklı ücret kalemleri ve katsayı çeşitliliği bulunmaktadır. Esasında kamu çalışanlarının çok da gündeminde olmayan bir konu durumdaydı ek gösterge konusu. Son yıllarda özellikle memur sendikalarının her toplu sözleşme döneminde gündeme getirmeleri neticesinde ilgili ilgisiz herkes ek gösterge kavramıyla tanışmış oldu.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERE VERİLECEK?

Özellikle kamu çalışanları arasında hizmet şekilleri ve hizmet alanlarıyla ve dahi sayılarından dolayı öğretmenler, sağlık çalışanları, emniyet çalışanları ve din görevlileri 3600 ek göstergeyi almak için mücadele yürütmektedir. Kamu çalışanları arasında en yüksek ek gösterge 8000 ek göstergedir. Başbakanlım müşaviri 8000 ek göstergeden yararlanmaktadır. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri 7600, merkez teşkilatlarında başkanlık yapan kamu görevlileri 7000 ek göstergeden yararlanmaktadır. En düşük ek gösterge ise 850 ek gösterge rakamıdır.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öğretmenlere, hemşirelere, polislere ve din görevlilerine 3600 ek gösterge verileceğine dair açıklaması, esasında çok da beklenen bir açıklama değildi. Sendikalar sürekli 3600 ek gösterge taleplerini gündemde tutmaya çalışıyorlardı fakat kapsam ve kamu maliyesine getireceği yük dikkate alındığında belki uzun vadede elde edilecek bir kazanım olarak değerlendiriliyordu.

864 bin eğitim çalışanı, 407 bin sağlık çalışanı, 261 bin emniyet hizmetleri çalışanı ve 102 bin din hizmetleri çalışanı 3600 ek göstergenin bir an önce vaat edilen şekliyle yasalaşmasını beklemektedir. Fakat genel idare hizmetlerinde çalışan kamu çalışanı sayısı 534 bin. Toplam 2.430.000 kamu çalışanının tamamı ek gösterge ile ilgili düzenlemeden kendileri için de bir iyileştirme beklemektedir.

EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ NEDEN GECİKMEKTEDİR?

İki milyona yakın kamu çalışanı hali hazırda 3600 ek göstergeyi kendileri için vaat edilmiş bir hak olarak görmektedir. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk Öğretmenler Günü’nde “Bir sürprizimiz olabilir” açıklamasını yapmıştı. 24 Kasım geçti fakat bir açıklama yapılmadı. Yine İç İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 3600 ek göstergenin mutlaka verileceği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özelikle Büro çalışanları ve bu iş kolunun sendikaları 3600 ek gösterge düzenlemesinin bu haliyle çıkarılmasına çok tepki göstermektedirler.

Konuyla ilgili değerlendirmeler, düzenlemenin kapsamının netleştirilemediği yönündedir. Bu konuda MEMUR SEN Genel Başkanı Sayın Ali Yalçın’ın ve bağlı sendikaların önerisi çalışma barışını bozacak bir uygulamaya adım atılmaması ve tüm çalışanlara artı 600 ek gösterge verilmesi yönündedir.

Bu öneri tüm çalışanları memnun edebilecek en gerçekçi öneridir. Her çalışana 3600 ek gösterge vermek mümkün olamayacağına göre her çalışanın kendi payına düşecek iyileştirmeyi alacağı bir düzenleme, çalışma barışı ve iş verimi açısından çok daha yerinde olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum