40 Yaşta Eğitim Bir-Sen Başarısı

40 Yaşta Eğitim Bir-Sen Başarısı

40 yaş sınırına takılan bir grup öğretmen adayı, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer’i ziyaret ederek, yaş sınırının kaldırılması konusunda destek istemişti

40 yaş sınırına takılan bir grup öğretmen adayı, 9 Ekim 2014 tarihinde Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer’i ziyaret ederek, yaş sınırının kaldırılması konusunda destek istemişti. 
 
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın ve Ramazan Çakırcı’nın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Ahmet Özer, 11.06.2000 tarihli Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumu Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin, “öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak” hükmünü getirdiğinde kamuda çalışan bir erkeğin 44, kadının ise 40 yaşında emekli olabildiğini, Sosyal Güvenlik Kurumu’yla ilgili yapılan yasal düzenlemelerde 01.10.2008 tarihinden sonra işe girenler için emeklilik yaşının kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak değiştirildiğini hatırlatarak, “Bu tarihten sonra yapılacak yeni düzenlemelerde öğretmenliğe girişte emeklilik yaşının yükselmesine eşdeğer yaş sınırı 40’tan yukarı çekilmesi gerekirken, 06.05.2010 tarihinde yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde ‘Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak’ hükmü korundu. Emeklilik mevzuatına göre öğretmenliğe giriş için getirilen 40 yaş sınırı zamanla değişmez kural haline geldi. Bu, insanların yarına ilişkin umudunu elinden almak, bir yanlışın bütün doğruları götürmesinden başka bir şey değildir” şeklinde görüş beyan etmişti.

Atama bekleyen 300 bine yakın öğretmen adayıyla yarışan ve 40 yaşında KPSS’yi aşabilen öğretmen adayını tebrik etmek gerektiğini ifade eden Özer, yaş sınırının kaldırılması ya da emekli yaşına oranla yeniden düzenleme yapılması gerektiğini söylemişti. 

Görüşme sonrasında bakanlık yetkilileri ile konu hakkında tekrar görüşmelerde bulunan Eğitim Bir-Sen yetkilileri, sorunu tekrar gündeme getirmişti. 

Hali hazırdaki hüküm şu şekildedir:

"g) Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak."

Taslakta yer alan hüküm ise şu şekildedir:

"f) Öğretmenliğe ilk defa atanacakların, başvuruların yapıldığı yılın ilk günü itibarıyla 40 yaşını doldurmamış olmaları."

Yapılan her iki değişiklikle birlikte yaz tatilindeki bir öğretmen atama işlemi baz alındığında yaş şartı 1,5 yıl esnemiş olmaktadır.

MemurPostasi.Com özel haber

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.