4/C’lilerin kadro mücadeleleri... Kanunlar ile bizi ayrıştırmayın

4/C’lilerin kadro mücadeleleri... Kanunlar ile bizi ayrıştırmayın

Özelleştirme mağduru olan 4/C’lilerin yıllardan beri süren kadro mücadeleleri Aralık 2017 yılında 696 sayılı KHK ile sonuçlanmıştı.

4/C’lilerin yıllardan beri süren kadro mücadeleleri... Kanunlar ile bizi ayrıştırmayın

Özelleştirme mağduru olan 4/C’lilerin yıllardan beri süren kadro mücadeleleri Aralık 2017 yılında 696 sayılı KHK ile sonuçlanmıştı. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 4/C’liler 4/B kadrolarına geçirilmiş, ancak 30 Mart tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan karar ile işin aslının bambaşka olduğu anlaşılmıştı.

Yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle yıllardır mağdur olan vatandaşların sesini duyan yok.

Devlet kurumlarında 4/D statüsünde hem kadrolu hem de nitelikli unvan ile çalışırken, hükümet tarafından yapılan özelleştirmeler nedeniyle binlerce kişi 4/C statüsünde geçici personel olarak çalışmaya başladı.

Yıllardır kendilerine verilen kadro sözünün yerine getirilmesini bekleyen 4/C’liler, Aralık 2017’de 696 sayılı KHK ile sevinmişti. Alınan karar ile 4/C’liler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 4/B kadrolarına geçirilmiş, ancak 30 Mart tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan karar ile işin aslının bambaşka olduğu anlaşılmıştı. Yıllardır süren yanlışın düzeltilmek yerine daha büyük haksızlıklara sebep olması vatandaşı çileden çıkardı.

ÇAYCI, TEMİZLİKÇİ, BÜRO ÇALIŞANI
Özelleştirme mağdurlarından birisi olan F.Ş., yıllardır yaşadığı mağduriyeti gazetemize anlattı. KPSS sınavını 2003 yılında kazanan F.Ş., bir süre sonra 4/D statüsünde BEDAŞ’a teknisyen olarak atandı. BEDAŞ’ın 2013 yılında özelleştirilmesiyle birlikte 4/D statüsünden 4/C statüsüne geçirildiğini söyleyen F.Ş., “Aynı kurumda memur olarak çalışan birçok personel devletin diğer kurumlarına statülerini kaybetmeden geçirildi. Birçok 4/D personeli benim gibi yapmış olduğu teknik işlere bakılmaksızın, farklı kurumlara 4/C statüsünde çalışmak suretiyle çaycı, temizlikçi, evrak dağıtıcı ve büro çalışanı gibi meslekleri ile alakalı olmayan dallarda geçici işçi olarak atandı” dedi.

MADDİ VE MANEVİ OLARAK YIPRANDIK
Hükümetin istihdam konusunda yapmış olduğu yanlışları dile getiren F.Ş., “Devletimiz her yıl teknisyen, tekniker ve benzeri kadrolara yeni istihdam yaparken elinin altındaki yetişmiş kalifiye hazır personel olan 4/C’lileri hiç tercih etmedi. Tabii bu durum bizleri ve ailelerimizi maddi ve manevi olarak çok yıprattı. Bu süre zarfında yuvası dağılan, intihar eden ve hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu. En son olarak İstanbul’da bir arkadaşımız yeni 4/B sözleşmesini imzaladıktan sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti” diye konuştu.

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ
NE olursa olsun geçimlerini sağlamak için çalıştıklarını ifade eden F.Ş., “Bizler devletini, milleti seven insanlarız. Bize verilen görevleri de layıkıyla bugüne kadar tereddütsüz yerine getirdik. Bundan sonra da getireceğiz. Devletimize küsmemiz söz konusu bile değildir. Ancak bizleri yöneten devlet büyüklerimizden, yaptıkları kanunlar nedeniyle ayrışmalar ve ayrıştırmalara sebep olanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Vaktinde Çaykur fabrikası da özelleştirildi. Özelleştirme sonucunda Çaykur işçilerine bir gecede kanun çıkarılıp kadro verildi. Biz bu kararın karşısında değiliz. Elbette bu doğru bir karardır. Ancak aynı karar, diğer özelleştirilme mağdurları için neden alınmıyor?” şeklinde konuştu.

Kaynak : Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.