4/C'lilerin Kesintisiz Çalışmaları Sağlanmalıdır

4/C'lilerin Kesintisiz Çalışmaları Sağlanmalıdır

4/C'lilerin Kesintisiz Çalışmaları Sağlanmalıdır

Eğitim-Bir-Sen, Başbakanlığa bir yazı göndererek, 6552 sayılı Kanun’un 66. maddesiyle 657 sayılı Kanun’a eklenen hüküm doğrultusunda 4/C’li personelin hizmet sözleşmesi yapma zorunluluğunun kaldırılarak, 11 ay 28 gün yerine emekli oluncaya değin kesintisiz istihdam edilmelerini sağlayacak düzenlemenin bir an önce çıkarılmasını istedi.
 
6552 sayılı Kanun’un 66. maddesiyle 657 sayılı Kanun’un 4. maddesinin (C) fıkrasına eklenen, “Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilir. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı, öğrenim durumlarına göre çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir” paragrafı gereğince özelleştirme uygulamaları sonucu iş akitlerinin sona ermiş bulunması nedeniyle 657 sayılı Kanun’un 4/C maddesine göre istihdam edilmekte olan 4/C (geçici personel) statüsündeki personelin, emekli oluncaya kadar çalışmalarının yolu açılmıştır.
 
Ancak 2004/7898 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ve 657 sayılı Kanun’un 4/C maddesine göre istihdam edilen personelin çalışma usul ve esaslarını düzenleyen “Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İşsiz Kalan ve Bilahare İşsiz Kalacak Olan İşçilerin Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar”da yer alan ve söz konusu personelin bir mali yıl içinde 11 ay 28 günü geçmemek üzere hizmet sözleşmesiyle istihdam edilmelerini öngören düzenlemeyi ortadan kaldıran -657 sayılı Kanun’un 4/C maddesine eklenen paragraf gereği Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek- bir hukuki düzenleme henüz gerçekleştirilmediğinden, her yıl hizmet sözleşmesi yapma ve bu sözleşmenin süresinin azami 11 ay 28 gün olarak belirlenme zorunluluğu ortada durmaktadır.
 
Eğitim-Bir-Sen, özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen, 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan ve 657 sayılı Kanun’un 4/C maddesine göre istihdam edilen personel yönünden hizmet sözleşmesi yapma zorunluluğu doğuran ve hizmet süresini 11 ay 28 günle sınırlandıran mevcut 2004/7898 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yerine 6552 sayılı Kanun’un 66. maddesiyle 657 sayılı Kanun’a eklenen hüküm doğrultusunda hizmet sözleşmesi yapma zorunluluğunu kaldırarak emekli oluncaya değin istihdam öngören bir Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılmasını ya da adı geçen Bakanlar Kurulu Kararı’nda gerekli değişikliklerin yapılmasını talep etti. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.