50 ülkenin fahri konsolosluk belgesi yenilenmedi

50 ülkenin fahri konsolosluk belgesi yenilenmedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT'ten aldıkları bilgiler ışığında 50 dolayındaki ülkenin Türkiye'deki fahri konsoloslarının belgelerini yenilemediklerini belirterek, "Çünkü onlar paralel yapının içinde yer alıyor, dışarıda ülkemiz aleyhine çalışıyor.

Vahap Munyar

A Bank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Genel Müdür Meriç Uluşahin, yönetim kurulu üyeleri Hurşit Zorlu ve İpek Nezahat Özkan'la birlikte bankanın Katarlı büyük ortağı Commercial Bank of Qatar'ın (CBQ) davetiyle Pro-Am Golf Turnuvası için Doha'dayız. O gün Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ve Başbakanı Abdullah bin Nasır Halife Al Sani tarafından kabul edilen, Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed Al Atiyyah ile görüşmeler yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok'un düzenlediği resepsiyonda buluştuk.

Çavuşoğlu, önce Katar'la ilişkilere değindi.

- Katar Emiri, aralık ayında Türkiye'ye gelmişti. O zaman Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'la görüşmelerinde Yüksek Stratejik İşbirliği Komitesi kurulması kararlaştırılmıştı. Şimdi bunun altyapısını hazırlıyoruz. Eğitimden askeri konulara, ekonomiye kadar birlikte çalışma olanağı bulunduğunu vurguladı.

- Katar'da iş yapan Türk işadamları, Türkiye'ye yatırıma gelen Katarlılar, arada köprü görevi görüyor. 2022'de Katar'da gerçekleşecek Dünya Kupası için planlanan altyapı projelerinde Türk müteahhitlerine önemli görevler düşeceğini düşünüyoruz.
Katarlılar'ın Türkiye'de tarıma da gelmek istediğini belirtti.

- Hububattan sebzeye birçok üründe ve hayvancılıkta Türkiye'de var olmak istiyorlar. El Cezirenin Türkiye'de Cine5'i aldığını anımsattı.

- El Cezire henüz Türkiye'de henüz hedeflediği yayın düzeyine gelmiş değil. Ayrıca Katarlı bir grup Digiturk'le de ilgileniyor.

Çavuşoğlu, bir soru üzerine 50 dolayındaki ülkenin Türkiye'deki fahri konsoloslarının belgelerinin yenilenmediğini aktardı

- MİT'ten aldığımız bilgiler ışığında bazı ülkelerin Türkiye'deki fahri konsoloslarının belgelerini yenilemedik. Çünkü, onlar paralel yapının içinde yer alıyor, dışarıda ülkemiz aleyhine çalışıyor. Fahri konsolos olup, bazı haklar elde edeceksin, sonra Türkiye'nin aleyhine çalışacaksın. Bunu kabul edemeyiz. Paralel yapıya karşı etkin mücadele ettiklerinin altını çizdi.

- Bakanlığımızdaki en mahrem görüşmeler bile dinlenip sızdırıldı. Bunu unutmuyoruz. Belgesi yenilenmeyen 50 dolayında fahri konsolosun önemli bölümü iş dünyasındaki isimlerden oluşuyor.


 

 

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.