1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 6.5 saatlik koalisyon toplantısında sonuç ne oldu?
6.5 saatlik koalisyon toplantısında sonuç ne oldu?

6.5 saatlik koalisyon toplantısında sonuç ne oldu?

6,5 saatlik bir koalisyon görüşmesi yapan AK Parti ve CHP heyetlerinden toplantı çıkışında açıklama yapıldı.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, yaklaşık 6.5 saat süren koalisyongörüşmeleri sonrasında CHP heyeti adına görüşme sonrası bilgi verdi. Koç’un ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de açıklamalarda bulundu.

CHP adına koalisyon görüşmelerini yürüten heyetin başkanı Prof. Dr. Haluk Koç şöyle konuştu:

"Bugün ele alınan başlıklar temel özgürlükler, anaysa, hukuk düzeni çerçevesindeki her konu çok net bir şekilde masaya getirildi. Seçim kanunun ve bununla ilgili alt başlıklar değerlendirildi. İki taraf da görüşünü sundu. Mutabık olunan olunmayan konular var. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz. 3 toplandı daha var.

Çeşitli teknik ekipteki arkadaşlarımız o günün alt yapı çalışmaları da belirleniyor. Bizim de hazırlanmamız gerekiyor. Perşembe günü yine aynı saatte kaldığımız yerden yeni konuları görüşeceğiz.

Şuan Türkiye’nin ihtiyacı olan bir hükümet kurabilir miyiz konusunda partimizin verdiği yetki çerçevesinde Ak Parti ile mutabık kalınabilecek ve kalınamayacak konular bir envartere dökülerek görüşmeler sürdürülüyor."

 

"ASIL HEDEF YENİ ANAYASA"

CHP genel başkanı Haluk Koç’un ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de açıklamalarda bulundu.

Çelik şöyle konuştu:

Bugünün ana başlığı “anayasa, yeni anayasa, demokratikleşme ve özgürlükler konusuydu. Kuvvetler ayrılığına kadar geniş bir yelpaze var. Anayasa’nın nasıl bir tarza sahip olması konusunda geniş bir tartışma yaptık. Bundan sonrasında karşılıklı olarak yeni anayasaya ve kuvvetler ayrılığına, seçim sistemine, meclis iç tüzüğü konuları değerlendirildi.

Yargı reformuna nasıl bakıyoruz, hukuk devletini nasıl kavramlaştırıyoruz, bunun uzlaşma ve çatışma noktaları nelerdir, ortak noktalar nelerdir bunları değerlendirdik.

SON TOPLANTI PAZARTESİ GÜNÜ

Günaşırı toplanacağız. O ara günlerle de bu kadar saate yakın bir toplantı yapıyoruz.

Perşembe günü tekrar bir araya geleceğiz. Sonrasında da pazartesi günü son toplantıyı yapacağız. Bazen 2, bazen 3 konu tartışacağız ve pazartesi günü son toplantıya ihtiyacımız olacak. Çalışma planımız bu şekilde. Bizim açımızdan faydalı bir toplantı oldu. Tüm başlıkları tartıştık. Bugünkü dosyamız bizim açımızdan tamamlanmış oldu.

Daha önce 60 maddenin Meclis’ten geçirileceğiz bizim tarafımızdan ifade edilmişti. Bu geçici bir çözüm. Asıl hedef yeni bir anayasa kazandırmak. Bu 60 madde elimizin altında. Türkiye’nin asıl hedefinin Yeni Anayasa olduğunu söylüyoruz.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

"AK Parti resmi görüş olarak daha önce bunu bildirdi. 7 Haziran sonrasındaki tablo içerisinde bu tabloya bakmamız gerekiyor. Sistem tartışması meselesinden ziyade kuvvetler ayrılığı ve yargı reformunu nasıl değerlendirilmesi konusunda tartışıldı. Kurulur, kurulmaz bilinmez ama görüşmeleri yapıyoruz. Bu konuda zıt görüşlerimiz var. Ortak noktalar neler olduğu konusunda enerjimizi veriyoruz.

Kendi aramızda tartışma olabiliyor ama toplantı sonrasında görüşlerimizi şeffaf bir şekilde sunuyoruz."

internethaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.