8. sınıfların Ortak Sınav Videoları EBA’da

8. sınıfların Ortak Sınav Videoları EBA’da

Eğitimde FATİH Projesinden 8. sınıf öğrencilerine önemli destek

Eğitimde FATİH Projesinden 8. sınıf öğrencilerine önemli destek

8. sınıfların Ortak Sınav Videoları EBA’da

Millî Eğitim Bakanlığı, 26-27 Kasım 2014’te yapılacak TEOG 1. Dönem Sınavları öncesinde 8. sınıflar için hazırlanan 260 adet e-ders videosunu EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden yayınlamaya başladı.

Millî Eğitim Bakanlığı, 2013’te yaptığı değişiklikle SBS’yi kaldırarak 8. sınıf düzeyinde 6 dersin yazılılarını ortak sınavlarla yapmaya başladı. Bu kapsamda Millî Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’nın talimatlarıyla; Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, öğrenciler arasında fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla Mart 2014’ten itibaren “e-ders”projesini hayata geçirdi.

E-ders projesi çerçevesinde Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülükle ilgili eğitim programlarındaki tüm kazanımlara yönelik olarak konu anlatım videoları EBA sistemine yüklendi. Fen ve Teknoloji ile İngilizce derslerinin konu anlatım videoları ise eğitim programı ve merkezi sınav sistemi takvimine eş zamanlı olarak üretilerek yayına alınıyor.

E-ders videoları, EBA üzerinden HD kalitesiyle yayınlanıyor

8. sınıf öğrencileri için çekilen toplam 260 adet e-ders videosu, okulda işlenen konuları evde tekrar etmek isteyen veya çeşitli nedenlerle okula devam edemeyen öğrencilerin kolaylıkla ulaşabilecekleri Eğitim Bilişim Ağı (www.eba.gov.tr) İnternet adresi üzerinden HD kalitesiyle yayınlandı. Öğrenci, öğretmen ve velilerin videoları çevrimdışı olarak kullanabilmesi için indirme seçeneği de sunuldu.

E-ders videoları, öğrenci ve velilerin istedikleri zaman istedikleri yerden ulaşabilecekleri şekilde hem Etkileşimli Tahtalarda hem bilgisayarlarda hem de tabletlerde görüntülenebiliyor. Yapılan bu çalışmayla yetiştirme kurslarına devam eden öğrenciler için önemli bir içerik desteği, bu kurslara devam edemeyen öğrenciler içinse fırsat eşitliği sunuluyor.

Ayrıca öğretmenler, videolarda anlatımlar için kullanılan sunum dosyalarını indirerek bu videolardaki etkileşimli tahta içeriklerini kendi derslerinde kullanabiliyorlar. Milli Eğitim Bakanlığının tamamıyla kendi imkânlarıyla gerçekleştirdiği bu projede, YEĞİTEK Genel Müdürlüğündeki 12 öğretmen, 6 grafiker ve 10 teknik destek personeli görev aldı. E-ders projesinin 5, 6 ve 7. sınıflar için de uygulanması amacıyla çalışmalara başlandı.

EBA’da bugüne kadar yaklaşık 100.000 içerik yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2011 yılında kurulan ve bugüne kadar yaklaşık 100.000 içeriğin yayınlandığı EBA (Eğitim Bilişim Ağı) hem ders pekiştirme amaçlı yardımcı uygulamaları hem de eğitim programlarındaki kazanımlara yönelik materyalleri geliştirerek öğrenci ve öğretmenlere destek sağlıyor. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından EBA içeriklerinin ilerleyen zamanlarda bu tür projelerle daha da zenginleşerek kullanımının artması planlanıyor.

E-ders projesiyle; yer yer kamuoyunda donanım projesi gibi algılanan “Eğitimde FATİH Projesi”nin eğitim içerikleri bakımından ne denli önemli olduğu bir kez daha vurgulanmış oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.