9 yılda 27 bin astsubay görevden istifa etti

9 yılda 27 bin astsubay görevden istifa etti

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, milletvekillerinin sorusu üzerine, 2005-2014 yılları arasında kendi isteğiyle ayrılan astsubay sayısının 27 bin 167, sözleşmesi feshedilen uzman çavuş sayısının 25 bin 302 olduğunu belirterek, "Sözleşmesi feshedilen sözl

Nevin Bilgin

Yılmaz, bakanlık personelinden son on yıllık dönemde 1 memur ve 1 işçinin intihar ettiğini açıkladı.

4 bin 628 sözleşmeli er var

Şu anda TSK bünyesinde 4 bin 628 sözleşmeli er var. Sözleşmeli erbaş ve er kadrosunun Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 62 bin 585, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 4 bin 251, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 5 bin 75 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için 144 olmak üzere 72 bin 55 olarak belirlendi. Meclis'te bedelli askerlik düzenlemesiyle birlikte çıkarılan yasayla sözleşmeli erlik konusunda yeni haklar getirildi. Yeni getirilen düzenlemeye göre, ilköğretim ya da yurt dışında dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ve müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günün itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olanlar sözleşmeli er olarak başvuruda bulunabilecek.

Ortaöğretim mezunu olanlar için askerlik hizmetini yapmış olma şartı aranmayacak. Söz konusu kişiler, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olacak. Askerlik hizmetine devam ederken sözleşmeleri er olarak alınanların ön sözleşme imzaladıkları tarihe kadarki hizmet sürelerinin tamamı, kalan yükümlülük süresinin hesabından mahsup edilecek. Askerlik öncesi sözleşmeli erbaş ve erliğe müracaat edenlerin sevk, tehir işlemleri ile erbaş ve er olarak yapılan hizmetlerin 3'te 1'i askerlik yükümlülüğünden sayılacak.

Star Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler