AB'den Erdoğan'a Halep ve IŞİD mesajı!

AB'den Erdoğan'a Halep ve IŞİD mesajı!

AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Ankara'daki temasları sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Suriye krizi ile ilgili kritik mesajlar verdi...

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlığındaki heyetin Ankara mesaisinin en önemli kısmını Suriye’de yaşanan kriz ve IŞİD’le mücadele oluşturdu.

Mogherini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde de, IŞİD’le mücadele ve krizin çözümü için atılacak adımları ele aldı. Mogherini Erdoğan’a “Halep’te olumsuz bir perspektif olmaması için ihtilafın dondurulmasında işbirliği yapalım. Peşmergeleri eğitmek açısından birlikte hareket edelim. Koordinasyon ve işbirliği içinde hareket edilmezse gelecekte daha kötü durumlar doğabilir. Suriye krizinin çözümünde Türkiye daha olumlu bir rol oynayabilir. IŞİD tehdidine karşı bölgede birlikte hareket edilirse daha uygun olur” mesajlarını verdi.

ALTERNATİF DEĞİL

AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn ve Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides bugün Ankara’daki temaslarının ardından Gaziantep’teki sığınmacı kampı ziyaretleri öncesinde AB Delegasyonu binasında bir basın toplantısı düzenlediler. Mogherini, ziyaretlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francesko ziyaretine alternatif bir ziyaret olarak yorumlanmaması gerektiğini belirterek şu mesajları verdi:

MANEVRA ALANINI BİLİYORUZ

“Suriye konusunda bugün burada görüşmeler yapabilmiş olabilmemiz iyi. Mevcut koşulların farkındayız. Manevra alanımızın ne olduğunu biliyoruz. IŞİD’le mücadele konusunu konuşurken, Suriye rejimindeki geçiş konusunu ele almamak mümkün değil.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE AÇIK MESAJ

Yeni fasılların açılması beklentisi var. Bu da düşünülebilir. Hukukun üstünlüğü, temel haklar, ifade ve medya özgürlüğüne yönelik Türkiye’deki duruma dair endişeler var. Bir takım ileri adımların atılması gerekiyor. Bu nedenle bu basın toplantısını düzenledik. Bu açık bir mesajdır. Sayın Selahattin Demirtaş ile görüştüm. Sadece partisinin vizyonu değil, Kürt barış sürecine dair de görüştük. AB barış sürecini tamamen desteklemektedir. Bölge için çok önemli bir süreç. Biz dış politika ve güvenlik politikalarının yakınlaştırılmasını ararız. Çevrede çok istikrarsız ortamlar görüyoruz. Buradaki dış politikada aynı hiza ya da koordinasyona gittiğimiz konularda artış gerekmektedir.

HAHN: İNANÇ ÖZGÜRÜLÜNDE UYUM BEKLİYORUZ

(Milli Eğitim Şura’sıyla gündeme gelen din dersi tartışmalarına ilişkin) Bazı taraflar Avrupa değerlerini ön plana çıkarırken, diğer taraflar çıkarmayabiliyor. Ama Avrupa değerleri ile tam uyum olması gerekiyor. Değerlerimizden biri de inanç özgürlüğü.

ENERJİ DE GÜVENCE VERİN

Enerji konularında Türkiye Rusya arasındaki yeni dostluk AB enerji tedariki konusunda güvence verilmesini istiyor. Türkiye’nin transatlantik yatırım müzakereleri ile ilgili kaygılarını görüştük. Hem Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden hem de müzakere yürütme sürecini ele alan ortak yaklaşım belirlemek zorundayız.

internethaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.