Ahmet Davutoğlu: Milletvekili adayı olmayacağım

Ahmet Davutoğlu: Milletvekili adayı olmayacağım

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu TBMM'de yaptığı basın toplantısında Ak Partili olmaya devam edeceğini ama milletvekili adayı olmayacağını açıkladı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, basın toplantısı düzenliyor. Davutoğlu'nun açıklamaları:

Birkaç gün içinde şahsımla ilgili yapılan yorumlar konusunda kanaatimi paylaşmak isterim. Her zaman ilkesel davrandım. Akademik hayatta da, devlet hayatında da.

Her şeyden önce herhangi bir fikrin ya da siyasi tavrın meşru olması için insanoğlunun onurunun, canının, düşünce ve inanç özgürlüğünün korunması esastır. Hukuk ve adaletin tesis edilmedi. Liyakatın ve hliyetin, şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin gerçekleşmesi anlayışı içinde olduk. Siyaseti ve fikri faaliyetleri anlamlı kılan bu ilkelerdir.

AK parti'nin bu kurucu ilkelerle birlikte tarih sahnesine çıkması Türkiye için bir dönüm noktası. Yolsuzluğa, yoksulluğa ve yasaklara karşı başlayan bu hareket büyük ümit kaynağı olmuştur. Ben de bu ilkelerin hayata geçmesi için gece gündüz çaba sarf ettim. Biz millete borçluyuz. Bu siyasal varoluşu anlamlı kılan hareket olarak gördüğüm AK Parti için hiçbir faninin terk etmeyi düşünmediği makamları bıraktım. Yapılan hiçbir fedakarlıkta da tereddüt göstermem. Her türlü hakarete sabırla mukabele ettim.

1- Sayyın Abdulah Gül ile yaptığım görüşme spekülasyona konu aldı. Ben siyasi ahlakım gereğince önceki Cumhurbaşkanları davet ederse görüşürüm. Kimsenin bunu sorgulamaya hakkı yoktur.

2- Bütün enerjimi 16 yıldır Ak Parti'ye vakfettim. Ak parti dışında herhangi bir siyasi organizasyon içinde bulunmam bunu da siyasi ahlakla bağdaştırmam. Ben Ak Parti kimliğimi bırakmam. Ak Parti'nin aldığı karar benim kararımdır.

3- Kendim siyasi geleceğim konusunda. Başbakanlığı bir hafta içinde bırakmış bir siyasi kişiliğin gelecek kaygısı olmaz.

Bana teklif edilecek makam geldiğim makamdan üstün değildir.

Önümüzdeki seçimler için aday değilim ve olmayacağım. Önemsiz olduğu için değil.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.