Aile hekimleri akşam 8'e kadar çalışacak

Aile hekimleri akşam 8'e kadar çalışacak

Sağlık Bakanlığı'nın, acillerdeki hasta yoğunluğunu azaltmak için aile hekimliğiyle ilgili yeni düzenlemesi netleşiyor. Aile hekimleri hem hafta içi akşam 8'e kadar hem de cumartesi günleri hizmet verecek.

Meltem ÖZGENÇ

HASTALAR, aile hekimlerinin hizmet verdiği Toplum Sağhğr Merkezleri kapanmadan acillere başvuruyor. Bu da acillerde yoğunluğa neden oluyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bunun önüne geçmek için önemli gördüğü . Aile hekimliği düzenlemesiyle ilgili bilgiler verdi. Buna göre aile hekimleri hafta içi 20.00'ye kadar hizmet verecek. Bakan Müezzinoğlu, aile hekimlerinin cumartesi günleri de 3'er saat nöbet tutacaklarım söyledi: "Sağlık çalışanları yapılanmasının 3'te l'i orada. Bu nedenle nöbetsiz olmaz. O zaman acüler niye yoğun. 4 cumartesi var. Ayda 12 saat yapar. 12 saat nöbet hangi aile hekiminin verimini düşürür. Aile hekimlerimizin çoğu özelde nöbet tutuyorlar. Sağlığın nöbetsiz alanını güçlü haline getirirseniz diğer yanım nasıl güçlü tutarız.

'AİLEYE VAKİT KALACAK'

Aile hekimi başına düşen nüfusu 2017'de 3 binin altma düşürmeyi hedefliyoruz. Diyetisyen, psi-kolog, çocuk gelişimcisi ile des-tekliyoruz. Aile hekimlerimizin cumartesi dahil sabah 8 akşam 8 çalışmasını sağlayarak aüelerine daha fazla zaman ayırmalarını sağlayacağız."

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.