1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ak Parti'nin koalisyon için yol haritası hazır
Ak Parti'nin koalisyon için yol haritası hazır

Ak Parti'nin koalisyon için yol haritası hazır

Başbakan Davutoğlu, görevi almadan önce koalisyon görüşmeleri için hazırlıklarını tamamladı. CHP veya MHP ile yapılabilecek koalisyonların artıları ve eksileri masaya yatırıldı; ilk görüşmelerde bakanlık paylaşımları için pazarlık yapılmayacak

A+A-

Kıvanç El-Ankara

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçimlerinin ardından hükümet kurma görevinin de bu hafta sonuna doğru verilmesiyle koalisyon görüşmelerine resmen başlayacak. İl başkanları ile yaptığı toplantıda, "Seçmenimizi koalisyona hazırlayın" mesajı veren Davutoğlu, her 3 parti ile ilgili koalisyon seçeneklerini farklı farklı isimlerden dinleyerek analiz etti.

Pazarlık yok

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hükümeti kurma görevini aldıktan sonra her üç partiden de randevu isteyecek. Resmi olmayan görüşmelerle partilerin nabzını yoklayan Davutoğlu, CHP, MHP ve HDP ile yapılacak görüşmelere "ne istediklerini bilerek" oturacak ve burada "genel" mesajlar verilecek. Görüşmelerde sadece "ana ilkelere" ilişkin açık mesajlar verilecek.

Davutoğlu ilk tur görüşmelerin ardından bazı kurmayları ile alınan mesajları masaya yatıracak ve oluşturulacak komisyonlar ile "eş zamanlı" olarak CHP, MHP ve HDP ile görüşecek. Ancak Ak Parti kaynakları ikinci turda HDP ile görüşmenin dahi olmadan kapının "HDP'den kaynaklı" kapanabileceğini vurguluyor.

Olumlu olabilir

Ak Parti'de partilere göre ayrı ayrı analizler yapıldı. Çözüm sürecinin CHP ile "sekteye uğramayacağı", anayasada ortaklaşan konularda hemen değişiklik yapılabileceği, dış dünyaya daha "ılımlı" mesaj verilebileceği, Aleviler ile ilgili adımların daha kolay atılabileceği, ekonomi çevrelerinin beklediği "olumlu havanın" yaratılabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

CHP ile yapılacak "Büyük koalisyon" ile taşeron konusunun çözümü, emeklilere yönelik bazı adımlar da atılabileceği, tarım kesimiyle ilgili de ekonomik bazı kararların daha kolay alınacağı değerlendiriliyor.

Olumsuzluklar olarak da CHP içindeki "muhalif sesler" gösteriliyor. CHP'nin açıkladığı 14 maddeye Ak Parti'de olumsuz yaklaşılmazken "Cumhurbaşkanı'nın örtülü ödenekten faydalanmaması" noktasında müzakere edileceği ve anlaşma zemini aranacağı ifade ediliyor.

Ak Parti, "dönüşümlü Başbakanlık" formülüne ise kesinlikle sıcak bakmıyor. CHP'nin ısrarla isteyebileceği İçişleri, Dışişleri ve Adalet bakanlıklarından sadece Dışişleri'nin verilebileceği de vurgulanırken "eşit bakanlık dağılımı" Ak Parti gündeminde bulunmuyor. Ak Parti, 4 bakanla ilgili yolsuzluk komisyonu kurulması sürecini ise "ayrı bir süreç" olarak değerlendiriyor. Bu şartın koalisyon protokolünde yer almayacağı ancak Meclis'e bir partinin getirmesi halinde "Ak Parti oyları dışında" kabul edilebileceği ve komisyonun kurulabileceği değerlendiriliyor.

Ak Parti'de, taban ve milletvekillerinin büyük bölümü, il başkanlarının büyük çoğunluğu MHP ile koalisyon istiyor. MHP ile yapılacak koalisyonun daha "uyumlu" olacağı savunulurken MHP lideri Bahçeli'nin "partisine daha hakim" olduğu belirtiliyor. Ak Parti kurmayları, "MHP ile koalisyon kolay, Devlet Bahçeli ile zor" yorumları da yapıyor.

Uzaklaşma tehlikesi

Ak Parti'de bazı isimler, "Aşırı güvenlikçi politikaların" yeniden hayata geçip, "devlete yaklaşırken milleten uzaklaşma" tehlikesine dikkat çekiyor. Çözüm sürecinin iktidarın en önemli projesi olduğu vurgulanırken MHP'nin çözüm sürecine olan "uzlaşmaz, sert" tutumu da Ak Parti'de bir soru işareti olarak yerini koruyor.

Hedef 4 yıl

Muhalefet ile yapılacak görüşmelerde "Hedefimiz 4 yıl sonra zamanında seçim yapmak" mesajı verilecek. Erken seçim beklentisiyle yola çıkılırsa bunun zarar vereceği ve hükümetin bir seçim hükümeti olacağı algısının ortaya çıkacağı değerlendirilecek.

5 yıldızlı iftar uyarısı

Ak Parti'de Ramazan ayı için teşkilatlara dikkat çeken bir uyarı gittiği de ifade edildi. Beş yıldızlı otellerde ya da lüks restoranlarda iftar programı organize edilmemesi istenirken iftarların belediye çadırlarında ya da sokak organizasyonlarında yapılması ve teşkilat olarak katılım sağlanması istendi.

Milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.