Akdoğan: 'Öcalan tahrik etti'

Akdoğan: 'Öcalan tahrik etti'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. 'Süreçte kırılganlığa neden olduğu' gerekçesiyle Kobani eylemlerini eleştiren Akdoğan, Öcalan'ı olayları tahrik etmekle suçladı.

Akdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
"Kobani'de bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu dram karşısında Türkiye pozisyon aldı. PYD bu süreçte çok yanlışlıklar yaptı.
Bunlardan bağımsız olarak insani olarak baktık duruma. 200 bin insanı kabul ettik. Türkiye Kobani konusunda duyarsız kaldı gibi söylemler doğru değil.
Kobani için bir şeyler yapanın başında Türkiye geliyor. Kobani şu anda Suruç'ta. Kobani'de yaşayanların çoğu Suruç'ta yaşıyor şu anda. Gerekli tüm yardımları yaptık.
İnsanları biz kabul ettik, insani yardımı biz yapıyoruz. ÖSO ile PYD birbirini seven değil, birbiriyle mücadele eden gruplar.
Türkiye sınırlarını açmıyor, savunma yapmalarına izin vermiyor gibi açıklamalar yapılıyor. Türkiye yabancı savaşçılar konusunda duyarlılık sergiledi. Geçmeye çalışanlar engellendi. Bir taraftan sınırları açın dendi.
Türkiye göndermeye çalışsa ölüme gönderdiniz denilirdi. Bu konuda yapılan çoğu şeyi Türkiye yaptı. Cumhurbaşkanımız hava saldırısı ilk başladığında inşallah devam eder demişti.
Daha önce koridor tartışması olmuştu. PKK'nın koridordan geçmesi meşru değil demiştik. Ama Peşmergenin durumu farklı. Peşmerge meşru bir yönetimin ve Irak ordusunun bir parçası. Türkiye yasal olarak ne varsa bunların hepsini yapan bir iki ülkeden bir tanesi.


'PKK YAN ÇİZDİ'

Kobani olayı fırsata çevrilmek istendi. Suriye'ye Türkiye'yi nasıl çekeriz diye düşündüler. Örgüt açısından bakıldığında bunun sürecin önüne bir tıkaç olarak konulduğunu düşünüyorum.
Hükümet kararlı bir şekilde süreci sonuca ulaştırmak istiyor. Bunu gören örgüt bunu bir tıkaç olarak, bahane olarak kullandı. Adeta yan çizdiler su kaynattılar. Burada da Kobani'yi bahane olarak kullandılar. şehirleri karıştırdılar, şiddet olayları oldu.
Biz iyi niyetli olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz. Birileri Kobani'yi kaldıraç olarak kullanılmak istendi. Bu konu çok köpürtüldü.
Sosyal medya çok gelişti. 1 saatlik sosyal medya trafiğiyle insanlar örgütlenebiliyor. Örgüt Kobani olaylarında aslında yeterli kitleyi harekete geçiremedi. Başbakan 1 Ekim'de Demirtaş'ı kabul etti.
Sürecin rayına oturduğu asayiş problemlerinin çözülmesi kararlaştırıldı ama ne olduysa bir anda oldu. Örgüt şiddeti kaldırısam burada tutunamam anlayışında. Siyasi gücü buradan devşirebiliyorm. Yan çizme işi de buradan çıktı diye düşünüyorum.


'ÖCALAN TAHRİK ETTİ'

Kobani olaylarında Öcalan'ın rolü olduğunu düşünüyorum. Bazen genel bir gidişat oluyor, Öcalan'da boşa düşmemek için bir pozisyon alıyor. Bu zaman zaman bazı olaylarda yaşandı. Ama son olaylarda böyle olduğu kanaatinde değilim. Öcalan'ın verdiği mesajın, bu olayları tahrik ettiği kanaatindeyim. Yani kardeşi üzerinden verdiği 15 Ekim mesajı, nereden çıktı. 15 Ekim diye bir tarih yok.

NTV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.