Alan değişikliği talepleri, beklentiler, gerçekler

Milli Eğitim Bakanlığı, insan kaynakları havuzu bakımından devletin en geniş çalışan grubunu oluşturmaktadır. Bir milyona yaklaşan çalışanı ile MEB, çok dinamik bir yapıya sahip bulunmaktadır. Son günlerin popüler konuları arasında öğretmenlere rotasyon uygulaması, alan değişikliği, ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik konuları eğitim çalışanlarının gündeminden düşmeyen konular arasındadır.

Ek ders yönetmeliği yamalı bohçaya dönmüş haliyle maharetli bir elin kendisine dokunmasını beklemektedir. Norm fazlası öğretmenlerin durumu da her yıl eğitim camiasının tartıştığı  ve bir türlü sağlıklı bir sistemin oluşturulamadığı konular arasında yerini almaktadır. Biz bu yazımızda alan değişikliği üzerinde duracağız.

alan_degisikligi.jpg

Alan değişikliği öğretmenlerin atandıkları alan öğretmenliğinden diplomaya dayalı başka bir alana geçme uygulamasıdır. Bir öğretmen adayı herhangi bir alandan mezun olmakta ve mezun olduğu alanın kaynaklık ettiği bir branşa atamasını yaptırmaktadır. Bu öğretmen daha sonra başka bir üniversite ve bölüm daha bitirerek başka bir alanla ilgili lisans diploması almaktadır. Sonradan aldığı diplomanın kaynaklık ettiği öğretmenlik branşına geçmek isteyen öğretmenler bu durumu sürekli bir talep olarak sıcak tutmaktadır.

Bu durumdaki öğretmenlerin talepleri karşılanmalıdır. Zira bu öğretmenler, bir alanda daha akademik kazanım elde etmiş, emek vermiş, kendini yetiştirmiş ve daha başarılı olacağını düşündüğü ikinci alanına geçiş yapmak istemektedir. Bu konuda eğitim çalışanlarının üyesi oldukları sendikaların da talepleri sürekli gündeme gelmektedir. Yani bu konuda bir uzlaşma bulunmaktadır. O halde MEB’e düşen bu talebi genel sistemin işleyişini bozmadan karşılamak olmalıdır.

Bir diğer alan değişikliği talebi birbirine çok yakın, konu itibarı ile aynı kaynaktan beslenen alanlar arasında talep edilen değişikliklerdir. Bu alanlar, Türkçe ile Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlikleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ile İmam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ile Tarih- Coğrafya öğretmenliği olarak sıralanabilir. Bu bölümler arasında alan değişikliği atanan ve aktif hizmet üreten öğretmenler açısından çok problem olarak görülmemektedir.

Zira Türkçe öğretmeni Türk Dili ve Edebiyatı dersine de girebilmekte ve bu alanda verimli olabilmektedir. Fakat atama bekleyen öğretmen adayları açısından olay o kadar da masum ve problemsiz bir durum değildir. İlk atamalarda branşlara verilen kontenjanlar, insanların öğretmen olarak atanıp atanamamaları sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Yani Türk Dili ve Edebiyatı branşından atanan bir öğretmen Türkçeye geçiş yaptığı takdirde Türkçeden atama bekleyen insanların kontenjanını işgal etmiş olmaktadır. Bu durum, öğretmenler ve öğretmen adayları arasında vicdani bir çatışmaya sebep olmaktadır. Tüm bunlara rağmen bu alanlar arasında MEB, ihtiyacı göz önünde bulundurarak alan değişikliğine izin vermelidir.

meb-soru.jpg

Alan değişikliği mevzuunun en problemli bölümü sertifikaya dayalı alan değişikliği talepleridir. Yani sosyal bilgiler öğretmeninin belli bir saat Türkçe kursuna katılarak Türkçe öğretmenliğine geçiş yapması çok ciddi başarısızlıklar ve problemler ortaya çıkarmaktadır. Zira dört beş yılda bile tam alınamayan alanla ilgili akademik seviye, üç beş ayda alınamaz ve bu durum alan değişikliği isteyen öğretmeni memnun ederken öğrencilere başarısızlık olarak dönmektedir.

Sınıf öğretmenliği alanı alan değişikliği konusunun şamar oğlanı durumundadır. Hemen her branştan öğretmen, sınıf öğretmenliğine alan değiştirmek suretiyle zaman zaman geçmektedir. Hatta veterinerlerin, ziraat mühendislerinin, işletmecilerin bile sınıf öğretmeni olarak atandığı zamanlar olmuştur bu teşkilat içerisinde. Burada kamu yararı ve çalışanların talepleri arasında bir denge oluşturulmalıdır. MEB’den beklenen bu uygulamaların bir standardının oluşturulmasıdır. Ne zaman, nasıl, hangi şartlarda bir alan değişikliğinin yapılacağı ya da alan değişikliğinin asla yapılmayacağı ile ilgili net duruşun ortaya konması tartışmaları ve beklentileri bitirebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum