1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. SENDİKA HABERLERİ

  4. Ali Yalçın: Kudüs, Mekke ve Medine Kuşatma Altında!
Ali Yalçın: Kudüs, Mekke ve Medine Kuşatma Altında!

Ali Yalçın: Kudüs, Mekke ve Medine Kuşatma Altında!

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kudüs’ün bir samimiyet testi olduğunu belirterek, “Kudüs varoluş mücadelesinin kendisidir. Bugün Kudüs dünyanın baş belası siyonizmin kuşatması altında iken Mekke ve Medine de küresel emperyalizmin...

A+A-

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kudüs’ün bir samimiyet testi olduğunu belirterek, “Kudüs varoluş mücadelesinin kendisidir. Bugün Kudüs dünyanın baş belası siyonizmin kuşatması altında iken Mekke ve Medine de küresel emperyalizmin kuşatması altındadır” dedi.

Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Konya 2 No’lu Şube, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve İHH Konya Şubesi’nin Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlediği ‘Kudüs ve Yetim Gecesi’nde yaptığı konuşmada, Kudüs’ün Müslümanlar için önemine değindi.

Sancılı bir süreçten geçiyoruz

Kudüs’ün bir samimiyet testi, varoluş mücadelesinin kendisi olduğunu vurgulayan Yalçın, “Bugün Kudüs dünyanın baş belası siyonizmin kuşatması altında iken Mekke ve Medine de küresel emperyalizmin kuşatması altındadır. Coğrafi olarak değil, imani bir mesele olarak gördüğümüz iki önemli nokta, sömürü ve siyonizmin kuşatması altındadır. Coğrafyamız sancılı bir süreçten geçiyor” şeklinde konuştu.

İsrail, coğrafyamıza bir virüs gibi yerleşti

Balfour Deklarasyonu ile Filistin topraklarının İsrail’e devredildiğini söyleyen Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “İsrail, Nil ve Fırat’ın arasına siyon yıldızını yerleştirdi. 1948 yılında da devlet olduklarını ilan ederek, bu coğrafyaya bir virüs gibi yerleştiler. Üzülerek söylüyorum ki, bunu tanıyan ilk Müslüman devlet de Türkiye’dir. Yine Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılında ABD, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı ancak ‘Savunan Adam’ın mirasını bugün dalgalandıran bir cesaret, İslam İşbirliği Teşkilatı ile küresel oyuna çomak soktu. Dolayısıyla oyun fark edilmiş durumdadır.”

İftiharla anlattığımız projelerin başında yetim projesi gelmektedir

Emperyal güçlerin Orta Doğu başta olmak üzere, İslam coğrafyasını kan gölüne çevirdiğini, çıkan iş karışıklıkların, savaşların en büyük mağdurunun kadınlar ve çocuklar olduğunu dile getiren Ali Yalçın, “Sendika olarak yetim projenin paydaşı olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Dünyanın neresinde sıcak bölge varsa oraya gerek yardım kuruluşlarıyla gerek yalnız başımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken dil, din ve ırk ayrımı yapmıyoruz. Birçok çalışma yürütüyoruz. Ama bunların içinde iftiharla anlattığımız projelerin başında yetim projesi gelmektedir” diye konuştu.

İyilikte yarışan sınıfları artırmalıyız

“Yetimin yüzünü güldürmeli, iyilikte yarışan sınıfları artırmalıyız” diyen Yalçın, “Bir yetimi himaye etmek zor değil. Sadece daha büyük bir duyarlılık gerekiyor. 90 TL gibi bir ücretle hem yetimi hem de onun ailesini gıdayla buluşturabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Özelde görevlerinin üyelerinin haklarını gözetmek olduğunu vurgulayan Yalçın, “Genelde ise ham demokrasiden tam demokrasiye geçişte sorumluluk almaktır. Evrensel olarak da nerede bir mazlum, mağdur varsa, rengine ve diline bakmaksızın ona yardım elini uzatıp sahip çıkmaktır” dedi.

Yıldırım: Güçlü olmak zorundayız

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise, ülke olarak güçlü olmak zorunda olduklarını kaydetti. Kudüs’ün Müslümanların başkenti olduğunu ifade eden Yıldırım, “Kudüs'ün özgürleşmesi Müslümanların uyumasıyla olmaz. İsrail’e cevabı, 31 Mayıs’ta Mavi Marmara’nın yıl dönümünde İstanbul’da gerçekleştireceğimiz yürüyüşte vereceğiz. Bu yürüyüşün adı ‘Kudüs Müslümanların başkentidir’ olacak” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Konya 2 No’lu Şube Başkanı Şenol Metin’in de bir konuşma yaptığı programa, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmaların ardından, “Bizim Kudüs” kitabında eseri bulunan öğrencilere ödülleri takdim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.