1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. SENDİKA HABERLERİ

  4. Ali Yalçın: Sorunlarımız gündeme geliyor, Çözüme ilişkin umutluyuz
Ali Yalçın: Sorunlarımız gündeme geliyor, Çözüme ilişkin umutluyuz

Ali Yalçın: Sorunlarımız gündeme geliyor, Çözüme ilişkin umutluyuz

“Yetkide İstikrar” buluşmaları kapsamında İstanbul Anadolu yakasında düzenlenen iftar programı, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen İstanbul İl Temsilcisi Durali Baki, Eğitim-Bir-Sen...

A+A-

“Yetkide İstikrar” buluşmaları kapsamında İstanbul Anadolu yakasında düzenlenen iftar programı, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen İstanbul İl Temsilcisi Durali Baki, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz, Memur-Sen’e bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda üyenin katılımıyla yapıldı. 

Programda konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Memur-Sen’in 15 Temmuz’da millet iradesinin yanında yer aldığını hatırlatarak, Memur-Sen’in kahramanlığına şahit olduklarını söyledi. Canikli, Memur-Sen’in vesayet karşısında da dik durduğunu kaydetti. Canikli, 24 Haziran seçimlerine ilişkin olarak, “Önemli bir dönemecin içindeyiz Türkiye olarak. 24 Haziran’da seçim sonuçları ile şekillenecek sistem, son derece önemli. Daha önce referandum çalışmaları yapılırken de işin bütün yönleri analiz edildi. Ve toplumun takdirine sunuldu. Milletimizin kararı yeni sistemin hayata geçirilmesi ve sunulması oldu. 24 Haziran da bunun hayata geçeceği ilk seçim olacak” şeklinde konuştu.

İstikrar vurgusu yapan Canikli “Her alanda istikrarın önemini geçmişte yaşadık, gördük. Ekonomide istikrar, eğitimde istikrar, çalışma hayatında istikrar… Ekonomi, istikrarın en görünür olduğu alan. Bu sebeple 16 Nisan’da aslında milletimiz istikrar istediğini ifade etmiştir. 24 Haziran’da da istikrarın devamına karar vereceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Yalçın: Türkiye’nin en büyük emek hareketiyiz

Genel Başkan Ali Yalçın, Memur-Sen’in üyesi, ülkesi ve insanlık için mücadele eden ve bu anlamda umudu artıran bir teşkilat olarak her geçen gün büyümeye devam ettiğini belirterek, “Memur-Sen, geldiğimiz nokta itibarıyla 1 milyon sayısını aşmış, Türkiye’nin en büyük emek hareketi olma unvanının yanında, ILO’da 66 yıl sonra temsil hakkını eline alan emek örgütü unvanını da almıştır. Bu gurur verici tablo için sizlere yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Özelde üyelerinin, kamu görevlilerinin mali, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi genelde ülkemizin korku tünelinden çıkıp vesayetin izlerinden arındırılması, ham demokrasinin tam demokrasi olması için mücadele verdiklerini dile getiren Yalçın, “Bu ülkede temel hak ve hürriyetlerin teminat altına alınması için elimizi taşın altına koyuyor, bu noktada teminat oluyoruz. Evrensel anlamda dünyanın neresinde bir mağdur ve mazlum varsa, yanında duruyoruz. Mazlumun dini sorulmaz. Mazlum dünyanın her yerinde mazlumdur. Onun hakkını koruma noktasında kendimizi sorumlu hissediyoruz” diye konuştu.

İstikrar vurgusu yapan Yalçın, şöyle devam etti: “Biz emek kesimi olarak, 16 Nisan’da neye ‘evet’ dediğimizi biliyoruz. İstikrarsız zeminler bizlere, sabit gelirli insanlara yaramıyor. Biz istikrarsız zeminlerde kaybediyoruz. Ama ülkemiz ne zaman istikrarı yakalarsa kâr ediyoruz.” 

“Önemli bir sürece ilerliyoruz” diyen Yalçın, sözlerini, “Bu sürecin iyi taraflarından biri, çalışma hayatına alan açılıyor olması, sorunlarımızın dile getirilmesi. Toplu sözleşme hakkını aldık ama grev hakkı gibi, siyaset hakkı gibi, kılık-kıyafet yönetmeliği gibi sorunlar karşımızda duruyor. Ek göstergelerimiz düzenlenmeli. Bu konuda belli meslek grupları yerine kamunun tamamını kuşatacak şekilde bir çalışma yapılmalı diyoruz. Ek ödemelerimiz emekli keseneğimizden sayılmalı diyoruz. Çalışma hayatına ilişkin ciddi sorunlarımız var. Bu süreçte bunların gündeme geliyor olması çözüme ilişkin umutlarımızı besliyor. Önümüzde aydınlık yarınlar olduğunu düşünüyorum. 24 Haziran seçimlerinin hem çalışma hayatı hem üyemiz hem milletimiz hem de insanlık açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde tamamladı. 

Memur-Sen İstanbul İl Temsilcisi Durali Baki ve Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz da birer konuşma yaparak, Memur-Sen’in 1 milyonu aşmasının kendilerine büyük bir moral kaynağı olduğunu, yeni bir hedef için çalışacaklarını söylediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.