1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ali Yalçın vandalizm deyince, Koncuk ve Beko toplantıyı terk etti
Ali Yalçın vandalizm deyince, Koncuk ve Beko toplantıyı terk etti

Ali Yalçın vandalizm deyince, Koncuk ve Beko toplantıyı terk etti

ÇSGB Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası' programında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 1 Mayıs'ta yapılanlara vandalizm deyince DİSK ve Kamu-Sen Başkanı salonu terk etti.

A+A-

Yalçın, programda Taksim dayatmasını ve yaşanan olayları savunan konfederasyon başkanlarına cevaben "Bu vandalizmdir, anarşizimdir. Sendikalar vesayetin ırgatlığına değil, milletin özgürlük mücadelesine ve demokrasinin korku tünelinden çıkmasına hizmet etmeli" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, kürsüde konuşurken oturdukları yerden ayağa kalkarak protesto gösterisi yapan İsmail Koncuk ve KaniBeko hakaret edince salonun tepkisiyle karşı karşıya kaldılar. Tepkiler üzerine iki konfederasyon başkanı terk etmek zorunda kaldı.

İşte Yalçın'ın konuşması

Yalçın, konuşmasına kendisinden önce söz alan konfederasyonların 1 Mayıs üzerinden kürsüden meydana getirdikleri gerilimi eleştirerek başladı.

1 Mayıs'ın iki farklı şekilde kutlandığına dikkat çeken Ali Yalçın, "1 Mayıs'ta Taksim dayatması değil, milli gelirin taksimatı konuşulmalıdır. 2002'de Ecevit iktidarda iken ne Taksim dayatması vardı, ne de Taksim kutsaldı. Daha sonra birden Taksim kutsal oldu. Taksim ne kutsal bir mekan, ne kurtulacak bir kale, ne de arkasına sığınılacak bir siperdir. Bu dayatmalar 1 Mayıs'ı sevimsizleştiriyor, çalışan kesimle halkın birleşmesine değil, uzaklaşmasına hizmet ediyor. Sendikalar vesayetin ırgatlığına değil, milletin özgürlük mücadelesine ve demokrasinin korku tünelinden çıkmasına hizmet etmeli" dedi.

İki farklı 1 Mayıs yaşadık, bir tarafta güller dağıtıldı ve güvercinler uçuruldu. Bir tarafta barış vardı, kardeşlik hak ve hukuk mücadelesi vardı. Bir tarafta maskeliler vardı. Bir tarafta molotof tutanlar bir tarafta horon tepenler, bir tarafta sokağa karıştıranlar bir tarafta da taleplerini sıralayanlar vardı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nda Kamu Çalışanlarının, İşçilerin, İşsizlerin, Ataması yapılmayan öğretmenlerin haklarının konuşulması yerine bazıları tarafından maalesef şiddetle anarşizmle ekranlar perdelendi, talepler sorunlar gölgede bırakılmaya çalışıldı" diyen Yalçın, "1 Mayıs çalışanların sorunlarının gündeme getirildiği bir 1 Mayıs olmalı, şiddetle anarşizmle ve vandalizmle gündeme getirilen değil" ifadelerini kullandı.

 

YALÇIN, 2010 1 MAYIS KUTLAMALARINI HATIRLATTI

Konuşmasına 2010 yılında Taksim'de kutlanan 1 Mayıs'ı hatırlatarak devam eden Yalçın, "Taksim'deyiz ve konuşmasını yapmak için Konfederasyonumuz Genel Başkan Vekili kürsüye çıkıyor, vandalistler uzaktan saldırıyor, Genel Başkan Vekilimiz düşüyor ve kolunu kırıyor. Bir işçi sendikasının Genel Başkanı çıkıyor, üzerine pet şişeler yağıyor. 1 Mayıs gölgede bırakılıyor. 2011 yılında yeniden bir araya gelelim, bu işi bayram havasına çevirelim diyoruz. Çocuğumuzu da alarak 1 Mayıs'ı kutlamak istiyoruz, 1 Mayıs'da ortalık karışıyor, çocuğum barikatın öbür tarafında kalıyor ben bu tarafında kalıyorum ve ellerinde kızıl bayraklılar kürsüyü işgal etmek için akın ediyorlar. Bunun adı 1 Mayıs değil, bunun adı Vandalizmdir, anarşizimdir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.