1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. MEMURLAR

  4. Ali Yalçın: Yeni ve Adaletli Bir Dünyanın Öznesi Olmalıyız
Ali Yalçın: Yeni ve Adaletli Bir Dünyanın Öznesi Olmalıyız

Ali Yalçın: Yeni ve Adaletli Bir Dünyanın Öznesi Olmalıyız

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından organize edilen ve Genç Memur-Sen'in paydaş olduğu 9.Uluslararası Öğrenci Buluşması Ankara'da gerçekleştirildi.

A+A-

UDEF tarafından organize edilen 9.Uluslararası Öğrenci Buluşması'nda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Adaletli bir dünyayı yeniden inşa edecek olan gençlerimizdir. Gençliğimize ve geleceğimize güveniyoruz. Hep birlikte kirli küresel sistemin parçası değil, yeni ve adaletli bir dünyanın öznesi olmamız gerekiyor" dedi.

 

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından organize edilen ve Genç Memur-Sen'in paydaş olduğu 9.Uluslararası Öğrenci Buluşması Ankara'da gerçekleştirildi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın açılışını gerçekleştirdiği programa Ak Parti Milletvekili Ravza Kavakçı, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, Asma Köprü UÖD Başkanı Hanefi Sinan, Ankara Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı ve Moritanya Büyükelçilik Müsteşarı Dehbi Dehbi'nin yanı sıra çok sayıda misafir öğrenci ve yurtdışı temsilcisi de katıldı.

ADALETSİZLİKLERE SON VERELİM

Programda konuşan Yalçın, küresel sistemin adaletsizliklerine değinerek,"New York borsasında, şirket hisse değerlerinin düşmesi, mazlumların toprağı düşmesinden daha fazla gündem oluyor. Küresel şirketlerin, kar/zarar açıklamaları, insan hakları raporundan, daha fazla takip ediliyor. FED'in faiz kararları, BM'nin yaptırım kararlarından daha çok ilgi çekiyor. Ölen insanların sayısının fazlalığı, savaşlar ve katliamlar, insani bir sorun değil, ekonomik bir veri olarak değerlendiriliyor. Buna bir son vermeliyiz. Kirli küresel sistemin parçası değil, yeni bir dünyanın öznesi olabilmeliyiz " diye konuştu.

ZULMÜ SONLANDIRACAK BİR SİSTEME İHTİYACIMIZ VAR

Savaş ve katliamlar sonucu 800 milyon insanın yetim kaldığını belirten Yalçın, "Her gün insanlar açlıktan ya da yoksulluktan hayatını kaybediyor. Dünyada yüzde birlik kesimin serveti, geri kalan %99'luk dilimin birikiminden fazla. En zengin 3 kişinin mal varlığı, 48 ülke ekonomisine denk. Dünyada zulmü bitirecek, adaletsizlikleri sonlandıracak bir sisteme ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

BİR OLMALIYIZ

Yalçın sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Konu insansa, yolumuz bir olmalı, konu vicdansa, duracağımız yer tek olmalı. Sömürüye ve emperyalizme birlikte karşı durmalı, yılmadan, yıkılmadan, sarsılmadan direnmeliyiz. Emperyalistler en büyük, en zengin, en güçlü olma hırsıyla hareket ediyor. Biz de bir olmalı, beraber olmalı, ittihad-ı İslamı mümkün kılmak için ortak hareket etmeliyiz."

Programın sonunda Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genç Memur-Sen'in ve farklı ülkelerden öğrencilerin stantlarını ziyaret ederek, öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Programda Ganalı öğrenci Mehmed Muhammed Musa da, Necip Fazıl Kısakürek'in Zindandan Mehmed'e Mektup Şiirini okudu.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.