1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ali Yalçın Yine Haklı Çıktı
Ali Yalçın Yine Haklı Çıktı

Ali Yalçın Yine Haklı Çıktı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk arasında Geçen haftaya damgasını vuran Anayasa Mahkemesi kararının kurum yöneticilerini de kapsayıp kapsamadığına ilişkin polemikte Yalçın'ın dediği çıktı.

A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin kapatılmasını sağlayan kararla birlikte okul müdürleri ve merkez teşkilatındaki kadroların değişmesini içeren maddelleri de iptal ettiği dile getirilmişti. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da bu yönde açıklama yaptı. Ancak Eğitim Bir Sen Genel Başkanı iptallerin müdürleri içermediğini belirtmişti.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Anayasa Mahkemesi'nin Dershaneler Yasası olarak bilinen yasanın bazı kısımlarını iptal ettiğine ilişkin duyumlar yansımıştır. Duyumlara göredershanelerle ilgili kararda Anayasa'nın 13-42-48-49. Maddelerine dayanılarak karar verildiği söylenmektedir. Yorum İçin kararı görmek lazım kararın okul yöneticileri ve bakanlık merkez teşkilatı yöneticilerini kapsayıp kapsamadığı yönünde spekülasyonlar yapılmaktadır. Alınan duyumlara göre okul yöneticilikleri ile ilgili iptalin söz konusu olmadığı,merkez teşkilatı kadrolarını kapsadığı bilgisi vardır."  ifadelerini kullanmıştı.

Mahkeme kararında okul müdürleriyle ilgili kararın Yalçın'ın belirttiği şekliyle iptal edilmemesi üzerine Bir açıklama yapan Koncuk,"Anayasa Mahkemesi’nin kanunun 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması ve Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son verilmesi ile ilgili maddelerinin iptal edildiği yönünde tarafımıza bilgi ulaşmıştır." şeklindeki açıklamasında "Anayasa Mahkemesi, ne yazık ki eğitim kurumlarına yönetici atamayı düzenleyen kanun maddesinin iptal istemini oy birliğiyle reddetti. Hatırlanacağı üzere daha önce yaptığımız açıklamada, bu maddenin iptal edildiğine ilişkin elimize bilgi ulaştığını belirtmiştik. Ne yazık ki bu bilgi doğru çıkmadı. Bunun büyük üzüntüsü içindeyim." ifadelerini kullandı.

Koncuk açıklamasına şöyle  devam etti:" Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararını yayınladı. Okul yöneticileri ile ilgili iptal yok. Bana gelen bilgi okul müdürleri ile ilgili maddenin iptal edildiği ile ilgiliydi, bilgi doğru çıkmadı. Kaynak şahsım olmamakla birlikte, bana verilen bu bilginin doğru çıkmamasının üzüntüsü içindeyim. Bu sebeple tüm arkadaşlarımdan özür diliyorum, ancak gelen bilgi, müfettişler hariç tüm maddelerin iptal edildiği şeklindeydi, bu bilgiyi de dikkatle değerlendirerek kısmen paylaşmıştım. Kararı kınıyorum." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.