Amasya Eğitim Bir-Sen'den Yöneticilere Konferans

Amasya Eğitim Bir-Sen'den Yöneticilere Konferans

Eğitim Bir Sen Amasya Şubesi tarafından Eğitimci-yazar Ali Erkan Kavaklı’ sunumuyla Amasya’daki tüm eğitim yöneticilerine yönelik “Yöneticilikte Başarıya Götüren Yol” konferansı verildi.

EĞİTİM BİR  SEN’DEN “YÖNETİCİLİKTE BAŞARIYA GÖTÜREN YOL”  KONFERANSI

Eğitim Bir Sen Amasya Şubesi tarafından Eğitimci-yazar Ali Erkan Kavaklı’ sunumuyla Amasya’daki tüm eğitim yöneticilerine yönelik “Yöneticilikte Başarıya Götüren Yol” konferansı verildi.

Konferansın  açılış konuşmasını yapan  Eğitim Bir Sen Amasya Şube başkanı Kerem Camcı; yaptığı konuşmada şunları söyledi.

Bizleri bilgi birikim ve donanımlarıyla aydınlatacak olan çok kıymetli Ali Erkan KAVAKLI hocam,  maarif müfettişleri başkanım,  şube müdürlerim, ilçe milli eğitim müdürlerim, okul müdürlerim ve okul müdür yardımcılarımız yöneticilikte başarıya götüren yol konferansımıza hoş geldiniz diyor hepinize saygılar sunuyorum.

Eğitim Bir Sen olarak her türlü alanlarda faaliyet yapmaya devam ediyoruz.  Biz eğitimciyiz bizler eğitim yöneticileriyiz. Bizlerin başarısı demek öğrencilerin başarısı demektir. Amasya’nın Amasya eğitim camiasının başarısı demektir.  Bu sebeple yeni atanan yönetici arkadaşlarımızı da düşünerek ve tüm eğitim yöneticisi arkadaşlarımızın yönetim becerilerini geliştirme kendimizi yenileme  ihtiyacı düşüncesiyle böyle bir program düzenledik. İnanıyorum ki hocamızın da güzel sunumlarıyla çok faydalı ve verimli olacaktır. 

Yönetim anlayışımıza katkısı olacağı düşüncesiyle Hz Alinin bir sözünü paylaşmak istiyorum. “yüksekliği aradım onu alçak gönüllülükte buldum”

Sözü çok kıymetli hocam Ali Erkan KAVAKLI’ya bırakmak adına hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, katılımlarınız için teşekkür ediyor hepinize saygılar sunuyorum.

Yöneticilikte başarıya götüren yol konferansı için konuşmalarına başlayan eğitimci yazar Ali Erkan KAVAKLI ise konuşmalarına şöyle devam etti.

Kıymetli arkadaşlar bizlerin çalışmaktan ve başarmaktan başka hiçbir şansı yoktur. 10 kat daha fazla düşüneceğiz ve 10 kat daha fazla çalışacağız. Eğitim genç yetenekleri keşfetme ve geliştirme, çocuklarımızı hayata hazırlama sanatıdır. Yarının büyüklerini yetiştiriyoruz.

İyi idareci, insanlara faydalı olmayı esas alır. Mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla dolu. Hiçbirimiz sonsuza kadar müdür olmayacağız.

Önemli eser bırakmalı!

“Müdür geliyor kaçın!” dedirtmemeli.

Yönetici, işleri doğru yapar. Lider, doğru işler yapar. Doğru iş yapmak, işleri doğru yapmaktan önemlidir.  Titanik batarken güvertesindeki şezlongları düzeltmek bir işe yaramaz.

Yönetici;

 1. Kurumu ilkelerle yönetir!

2. Tutarlı ve adaletlidir!

3. İnsanların psikolojilerini, yeteneklerini, duygularını hesaba katar!

4. Yanlışları affeder, toleranslıdır!

5. Yanlışlarınızdan dolayı özür  dileme erdemine sahiptir!

Meziyeti olmayan adam yoktur. Her insanın yapabildiği bir şey mutlaka vardır. Onu bulup takdir eder. Eleştirmek yerine rehberlik eder, yol gösterir,  teşvik eder, takdir eder, ödüllendirir!  Takdir ve ödülün yan etkisi  yoktur.  Hak ettiği zaman takdir ve övgüden hoşlanmayan  insan yoktur.

Etkili yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerle  iyi iletişim kurar.

1. Öğretmen, öğrenci ve personeli ile iyi diyaloglar kurar, onları dinler, söylediklerine önem verir.

2. Birlikte çalıştığı insanları anlamaya çalışır.

3. Temiz ve güzel giyinir, sallapati ve dağınık değildir.

5. Düzenlidir, düzene önem verir.

6. Disiplin anlayışı açıktır. Herkesin bildiği kuralları vardır.

7. Baltayı biler, eğitim alanındaki yeni gelişmeleri takip eder.

8. Yetenek keşfeder, geliştirir ve destekler.

9. Adaletli davranır ve başarıyı ödüllendirir.

10. Hedef belirler, personeline hedef gösterir.

Sosyal etkinlikler sayesinde çocukların yetenekleri daha iyi keşfedilir.

Şunlar yapılabilir:

1. Şiir yarışmaları

2. Hikaye ve kompozisyon yarışmaları

3. Resim yarışmaları

4. Spor karşılaşmaları

5. Tiyatro

6. Dergi ve gazete

7. Tiyatro çalışmaları

8. Müzik çalışmaları yapılabilir.

9. Proje çalışmaları.

10. Öğrenciyi araştırmalara yönlendirin.

Dağ tepesinde bir çam olamazsan, vadide bir çalı ol. Fakat en iyi çalı sen olmalısın.  Çalı olamazsan, bir ot parçası ol. Bir yola neşe ver.  Bir misk çiçeği olamazsan, saz ol.  Fakat gölün içindeki en güzel saz  sen olmalısın.

Hepimiz kaptan olamayız, tayfa da olabiliriz.  Dünyada hepimiz için yapacak bir şey vardır. Yapacağınız iş, size en yakışan iştir.  Cadde olamazsan patika ol.  Güneş olamazsan yıldız ol.  Kazanmak yahut kaybetmek ölçü değil.

Sen ne isen onun en iyisi ol!

Konferans sonunda eğitimci yazar Ali Erkan KAVAKLI hocaya teşekkür edilerek maarif müfettişleri başkanı Naci Ürgüp ve Eğitim Bir Sen Başkanı Kerem Camcı tarafından hediyeler verildi.

www.memurpostasi.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.