Anayasal darbe hazırlanıyor

Anayasal darbe hazırlanıyor

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, AK Parti’nin 2015 seçimlerinde anayasayı değişterecek bir sonuç almasını engellemek için ‘Anayasa darbesi’ yapıldığını yazdı.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, seçim barajının indirilmesi tartışmasıyla ilgili bugünkü yazısında “2015 seçimlerine gidilirken, AK Parti’ye Anayasa darbesi hazırlanıyor” dedi.

“Başarılı olacaklar mı? Orasını bilemiyorum. Anayasa Mahkemesi üyelerinin cinnet getireceğini sanmıyorum. Ama Haşim Kılıç’ın hazırlığını yaptığı olay düpedüz bir Anayasa darbesi…” diyen Selvi, yazısını şöyle noktaladı: Bu seçimlerin mühendislik hesabı da böylece belli oldu. AK Parti’nin Anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla gelmesini önlemek.

Abdülkadir Selvi’nin ‘Hukuk darbesine hazırlanılıyor’ başlıklı bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

HAŞİM KILIÇ’IN SÖZLERİ İŞARET

Seçim dönemleri yaklaştıkça, Ankara’da Ali Cengiz oyunları da başlar.

Zaten başlamadığında biz huzursuzlanırız.

Çünkü bu rejimin geleneğine aykırı.

Kimi zaman sokakları harekete geçirirler, kimi zaman yargıdan siyasi mühendislik ürünü bir karar çıkarırlar.

367 garabeti gibi.

2015 Seçimlerinin ayak sesleri duyulmaya başlayınca yargı cephesi yine ses verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, bireysel başvuru kapsamında yüzde 10 barajının kaldırılmasıyla ilgili açıklamaları bunun ilk işareti.

Uzatmayayım. İşin hukuki prosedürüne girmeden önce kestirmeden söyleyeyim.

AK PARTİ’YE ANAYASA DARBESİ HAZIRLANIYOR

2015 seçimlerine gidilirken, AK Parti’ye Anayasa darbesi hazırlanıyor.

Başarılı olacaklar mı? Orasını bilemiyorum. Anayasa Mahkemesi üyelerinin cinnet geçireceğini sanmıyorum. Ama Haşim Kılıç’ın hazırlığını yaptığı olay düpedüz bir Anayasa darbesi…

İşin hukuki boyutuna değinmeden önce bir tespitte bulunmak istiyorum. Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümünde Haşim Kılıç, o dönem Başbakan olan Erdoğan’ın gözlerinin içine baka baka, ”Biz gömlek değiştirmedik” demişti. Haşim Bey keşke gömlek değiştirmekle yetinseydi. Gardrobunun tamamını değiştirdi. Eski hizmetleri nedeniyle Haşim Bey için daha ileri bir laf söylemek istemiyorum.

Haşim Kılıç’ın Anayasa Mahkemesi üyesi olduğu dönemde baraj sistemiyle ilgili olarak iki başvuru yapılmış. 1991 yılında Mümtaz Soysal ile Bülent Ecevit’in bölge barajlarını da içeren başvurusu ile 1995 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in müracaatı. Haşim Kılıç oylamada barajın korunması yönünde oy kullanmış hem de karşı oy yazısında siyasi istikrar açısından baraj sisteminin doğru olduğunu savunmuş. Dün yazdığım için, Haşim Kılıç’ın ifadelerini tekrar etmeye gerek duymuyorum. Çünkü bugün Anayasa Mahkemesi’nden iki yeni kararı paylaşacağım.

AMAÇ AK PARTİ’NİN ANAYASA’YI DEĞİŞTİRMESİNİ ENGELLEMEK

Önceden siyaset mühendisliğine direnen bir Haşim Kılıç vardı, şimdi ise siyaset mühendislikleri peşinde koşan bir Haşim Kılıç var.

Şimdiye kadar Anayasal darbelere karşı mücadele veren bir Haşim Kılıç vardı, şimdi ise Anayasal darbelerin mimarlığına soyunan bir Haşim Kılıç var.

Burada tek hedef var. 2015 seçimlerinde AK Parti’nin Anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla iktidar olmasını önlemek.

Anayasayı değiştirirlerse maazallah ülkeye Başkanlık ya da yarı Başkanlık sistemini getirirler!

Bu seçimlerin mühendislik hesabı da böylece belli oldu. AK Parti’nin Anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla gelmesini önlemek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.