1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Anayasayı çiğneyen karşısında beni bulur
Anayasayı çiğneyen karşısında beni bulur

Anayasayı çiğneyen karşısında beni bulur

Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM'nin Dündar-Gül kararını eleştirdi: AYM açıkça anayasayı çiğnedi. Anayasayı korumak görevim. Kim yetki sınırlarının dışına çıkarsa karşısında beni bulur. Diyorum ki anayasanın 104'üncü maddesine

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Burdur'da 208 milyon TL'lik yatırımla gerçekleştirilen 33 tesisin açılış töreninde konuştu. Erdoğan şöyle konuştu: 

ACELENİZ NE?: Türkiye, 2014 başında MİT TIR'ları hadisesi olarak bilinen büyük bir ihanet olayına şahit oldu. Ülkemizin güvenliğine, milletimizin menfaatine yönelik bu saldırının failleri bugün adalete hesap veriyor. Bir gazete de aynı oyunda figüranlık yapmaya kalkınca sorumluları adalete hesap verme mecburiyetinde kaldı. Kendilerine yöneltilen suçlama casusluk gibi gerçekten ağır ve dünyanın her yerinde karşılığı olan bir iddia. Mahkeme tutuklama kararı vermiş. Halen konu yargı aşamasında. Fakat Anayasa Mahkemesi (AYM), anayasayı açıkça hiçe sayarak kendini mahkemenin yerine koymuş, bireysel başvuru hakkıyla ilgisi olmayan bir karar vermiştir. Yargı süreci bitmediği halde tutukluluk süreci içinde olan bu kişiler hakkında karar veriyor. Çok daha önceden yapılmış binlerce başvuruyu görüşmeyi beklerken, bu davadan yargılanan kişilerin tutukluluk halleriyle ilgili çok hızlı bir süreç işletilmiştir. Bu aceleniz ne ya? 

    
http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/03/12/anayasayi-cigneyen-karsisinda-beni-bulur#

104. MADDEYE UY:

AYM bu ülkede devletin ve milletin hakları, çıkarları konusunda en fazla hassas olması gereken kurumların başında. Ama bu kurum, üstelik başkanın içinde yer aldığı bir kısım üyeleri eliyle Türkiye'ye yönelik en büyük saldırılardan birinin somut örneği olan bir konuda ülkesinin ve milletinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir. Daha önce casusluktan tutuklama isteyen mahkemenin verdiği kararı da anlamıyorum. İlk derece mahkeme kararında direnebilirdi. O zaman AYM ne yapacak, bir de onu görelim. Karar da direnmiş olsaydı dengeler çok daha farklı gelişecekti. Bu konunun yargının bağımsızlığıyla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. AYM'nin verdiği karar herkesi bağlar. Doğru, seni de bağlar. Ben Cumhurbaşkanı olarak vatana ihanetin dışında hiçbir suçla suçlanamam. Ama anayasayı korumak benim de görevim. Ben de diyorum ki Anayasa'nın 104. maddesine uy. 

SABAH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.