Ankara Valisi veda mı ediyor?

Ankara Valisi veda mı ediyor?

Ankara Valisi Ercan Topaca, yakında yayınlanması beklenen Valiler kararnamesi öncesi, çok ilginç bir mesaj yayınladı ve ''Veda mı ediyor?'' dedirtti. 10 Eylül 2016'da Ankara Valiliği'ne getirilen Ercan Topaca, Şair Abdülbaki'nin Kanuni Sultan Süleyman...

1,5 yılı aşkın süredir Ankara Valiliği görevinde bulunan Topaca, Twitter hesabından ilginç paylaşımlarda bulundu. Topaca, Kanuni Sultan Süleyman'ın Şair Abdülbaki'yi Bursa'ya sürgün göndermesine atıf yaptı. Kanuni'nin "Baki bed Bursa'ya red Nefy-i ebed Azm-i bülend" (Huyu kötü olan Baki'yi Bursa'ya sürdüm. Orada devamlı kalsın. Yüksek kararım budur) mesajını paylaştı.

SÜLEYMAN'A KALMADI DÜNYA

Ardından da "Şair Baki'nin Kanüni Sultan Süleyman'a cevabı: N'ola kim nefy-i ebed azm-i bülend oldunsa ey Baki. Bilesin ki cihan mülkü değil Süleyman'a baki. Şaha! Azminde isbat-ı tehevvür eyledin amma buna çarh-ı felek derler, ne sen baki ne ben baki" ifadelerini yazdı.

Baki bu dörtlüğünde "Üzme kendini ey Baki! Padişahın yüksek kararı senin Asitane'den, Cihan hakanının yanından uzaklaştırılman yönünde olsa ne olur ki... Zira açıkca biliyorsun ki bu dünya Hazret-i Süleyman aleyisselama bile kalmadı. Ey Padişahım, kararınızda celaliniz, gazabınız pek sarih biçimde görülüyor amma, unutmayın ki bu dünya geçicidir, bana kalmadığı gibi, size de kalmaz" demişti.

GAMIM GİTMEZ NEDENDİR BU?

Topaca bir başka mesajında da Yavuz Sultan Selim tarafından yazılan dizenin, Şair Vehbi tarafından tamamlanması ile ortaya çıkan "Bütün dünya benim olsa gamım gitmez nedendir bu, Ezelden gam turabıyla yoğrulmuş bir bedendir bu" dizelerine yer verdi.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Diriliş Ertuğrul'da izleyiciyi kızdıran olay!

Diriliş Ertuğrul'da izleyiciyi kızdıran olay!

Hafıza kart ortaya çıktı: Emniyette 6 bin kripto

Hafıza kart ortaya çıktı: Emniyette 6 bin kripto

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.